Kantoni 10[1] (kroatisht: [Hercegbosanska županija] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help); Boshnjakë: Kantonin E 10; Serbe Cirilik: Кантон 10) është një nga 10 kantonet e Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës në Bosnjë dhe Hercegovinë. Selia e qeverisjes kantonale është në Livno, ndërsa kuvendi është në Tomisllavgrad.[2]

Kantonet e Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës.

Komunat Redakto

 
Komunat e Qarkut

Kantoni 10 përfshin 6 komuna: Drvar, Bosansko Grahovo, Gllamoç, Kupresi, Livno dhe Tomisllavgrad.

Stema Komuna Popullsia[3] Zona (km2)[3]
  Bosansko Grahovo 3,091 780.0
  Drvar 7,506 1030.0
  Gllamoç 4,038 1033.6
  Kupresi 5,573 569.8
  Livno 37,487 994.0
  Tomisllavgrad 33,032 967.4

Gjeografia Redakto

majat më të larta të Tropoljes
Mali maja Lartësia Koordinatat
Vran Veliki Vran 2,074 m (6,804 ft) 43°40′4.8″N 17°30′18″E / 43.668000°N 17.50500°E / 43.668000; 17.50500
Vran Mali Vis 2,014 m (6,608 ft) 43°40′41.34″N 17°29′57.08″E / 43.6781500°N 17.4991889°E / 43.6781500; 17.4991889
Cincar Cincar 2,006 m (6,581 ft) 43°54′08″N 17°03′46″E / 43.90222°N 17.06278°E / 43.90222; 17.06278
Vran Crno Brdo 1,966 m (6,450 ft) 43°40′52.96″N 17°29′37.3″E / 43.6813778°N 17.493694°E / 43.6813778; 17.493694
Vran Mali Vran 1,961 m (6,434 ft) 43°39′8.8″N 17°17′27″E / 43.652444°N 17.29083°E / 43.652444; 17.29083
Vran Bijela Glava 1,949 m (6,394 ft) 43°39′34″N 17°29′56″E / 43.65944°N 17.49889°E / 43.65944; 17.49889
Vitorog Veliki Vitorog 1,907 m (6,257 ft) 44°7′12″N 17°2′45″E / 44.12000°N 17.04583°E / 44.12000; 17.04583
Golija Veliki Vrh 1,886 m (6,188 ft) 43°59′12″N 16°47′21″E / 43.98667°N 16.78917°E / 43.98667; 16.78917
Vran Priorac 1,881 m (6,171 ft) 43°39′37″N 17°28′27″E / 43.66028°N 17.47417°E / 43.66028; 17.47417
Šator Veliki Šator 1,872 m (6,142 ft) 44°9′26″N 13°35′23″E / 44.15722°N 13.58972°E / 44.15722; 13.58972

Qeverisja Redakto

Kantoni udhëhiqet nga Qeveria e Kantonit 10 (kroatisht: [Vlada Hercegbosanske županije] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help); Boshnjakë: Vlada Kantona 10; Serbe Cirilik: Влада Кантона 10). Qeveria aktuale është një koalicion i 2 partive i udhëhequr nga Bashkimi Demokratik Kroat. Kryetari i qeverisë është Branko Ivkoviqi.[4]

Kuvendi Kantonal Redakto

 
Kuvendi Kantonal në Tomisllavgrad

Kuvendi Kantonal (kroatisht: [Županijska skupština] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help), Boshnjake dhe serbisht: Kantonalna skupština/Кантонална скупштина) është parlamenti i Kantonit 10. Ai përbëhet nga 25 përfaqësues të zgjedhur nga përfaqësimi proporcional për një mandat katër vjeçar.

Ekonomia Redakto

Kantonin posedon me burime të konsiderueshme natyrore, rezerva të mëdha të qymyrit dhe të drurit, si dhe hidro & energjinë e erës. Për shkak të arsyeve ekonomike bashkimi me Kantoni Perëndimor Hercegovina Qarkut është propozuar.[5][6]

Referime Redakto

  1. ^ "Ustav Hercegbosanske županije" (PDF). Government of the Herzeg-Bosnia County. 23 dhjetor 1996. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 18 dhjetor 2014. Marrë më 28 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ http://www.skupstinahbz.com/ustav.html
  3. ^ a b "PRELIMINARY RESULTS Of the 2013 Census of Population, Households and Dwellings in Bosnia and Herzegovina" (PDF). www.bhas.ba. Agency for Statistics of Bosnia and Herzegovina. 5 nëntor 2013. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 23 nëntor 2018. Marrë më 19 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Government of Herzeg-Bosnia County". vladahbz.com. Government of Canton 10. Arkivuar nga origjinali më 7 dhjetor 2013. Marrë më 6 mars 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 6 korrik 2011. Marrë më 19 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  6. ^ Monitor - portal za svaki dan - Offline