Go_A është një grup elektro-folk ukrainas i cili do ta përfaqësojë UkrainënFestivalin Evropian të Këngës 2020Roterdam, Holandë, me këngën "Solovey".


Go_A
Go A at the Vidbir 2020.jpg
Go_A në Vidbir 2020
Informacione
PrejardhjaKiev, Ukrainë
ZhanriFolk rock, folk pop, folktronica
LabelMoon Records
Anëtarët
Kateryna Pavlenko
Ihor Didenchuk
Taras Shevchenko
Ivan Hryhoriak


HistoriaRedakto

Ideja për të formuar një grup që do të ndërthurë muzikën moderne elektronike me motive etnike së pari erdhi në Taras Shevchenko më 2011, por përpjekjet e para për të punuar me muzikantë të vërtetë ishin në vitin 2012. Në fund të këtij viti, në dhjetor, u publikua kënga e parë "Koliada" (Коляда). Emri i bandës do të thotë "kthim në rrënjë" dhe është bërë duke kombinuar fjalën angleze "Go" me shkronjën greke "Alpha", e cila simbolizon fillimin e gjithçkaje.[1]

Në fillim të vitit 2020, u njoftua se Go_A ishte ndër 16 aktet pjesëmarrëse në zgjedhjen kombëtare të Ukrainës për Eurovision 2020 me këngën "Solovey".[2] Banda performoi në gjysmëfinalen e parë, e cila u zhvillua më 8 shkurt, ku ata vendosen në vendin e dytë dhe kështu u kualifikuan në finale. Më 22 shkurt, në finale ata fituan votën publike dhe atë të jurisë. Prandaj, ata do të përfaqësojnë Ukrainën në Festivalin Evropian të Këngës 2020 në maj.[3]

DiskografiaRedakto

AlbumetRedakto

Titulli Detajet
#Idinazvuk
  • Lëshuar: 1 nëntor 2016
  • Formati: Shkarkim dixhital
  • Label: Moon Records

SoloRedakto

Titulli Viti Albumi
"Shchedryi vechir" 2017  
"Rano-ranenko" 2019
"Solovey" 2020

ReferimetRedakto

  1. ^ "Про гурт "Go-A" | Телерадіокомпанія "ВЕЖА"" (në ukrainisht). Marrë më 22 shkurt 2020.
  2. ^ "Нацотбор на "Евровидение 2020": Группа Go_A презентовала конкурсную песню". ivona.bigmir.net (në rusisht). 28 janar 2020. Marrë më 25 shkurt 2020.
  3. ^ "Go_A will represent Ukraine in Rotterdam". Eurovision.tv. 22 shkurt 2020. Marrë më 25 shkurt 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

Parardhësi 
Mélovin
me "Under the Ladder"
 Ukraina në Festivalin Evropian të Këngës 
2020
Pasardhësi 
-