Festivali Evropian i Këngës 2020

Edicioni i vitit 2020 i Festivalit Evropian të Këngës

Festivali Evropian i Këngës 2020 duhej të ishte edicioni i 65-të i Festivalit Evropian të Këngës. Festivali ishte planifikuar të zhvillohej në Holandë, pas fitores së atij vendi në konkursin e vitit 2019Tel Aviv, Izrael, me këngën "Arcade" kënduar nga Duncan Laurence, por u anulua për shkak të pandemisë së koronavirusit 2019-20.[1] Do të ishte hera e pestë që Holanda do të organizonte garë, ku edicioni i fundit ishte në garën e vitit 1980 dhe ngjarja e parë në Eurovizion që do të organizohet në vend që nga Festivali Evropian i Këngës për Fëmijë 2012.

Festivali Evropian i Këngës 2020
Open Up
Datat
Gjysmëfinalja e parë12 maj 2020 (anuluar)
Gjysmëfinalja e dytë14 maj 2020 (anuluar)
Finalja16 maj 2020 (anuluar)
Pritës
VendiRotterdam Ahoy, Rotterdam, Holandë
Prezantues
Kryetar
 • Marnix Kaart
 • Marc Pos
Mbikëqyrës ekzekutivJon Ola Sand
Producent ekzekutivSietse Bakker
Inge van de Weerd
Transmetuesi pritës
Faqja zyrtareeurovision.tv/event/rotterdam-2020
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve41 (planifikuar)

Që nga 20 qershori 2019, dyzet e një vende kanë konfirmuar synimet e tyre për të marrë pjesë në garë, përfshirë Ukrainën dhe Bullgarinë, të cilat do të kthehen pasi u tërhoqën nga gara e vitit 2019 për polemikat që rrethojnë kontratën me artistin e tyre përfaqësues.

Vendndodhja Redakto

Festivali Evropian i Këngës 2020 do të mbahet në Rotterdam Ahoy, Rotterdam, Holandë. Është hera e pestë që Holanda organizon Festivalin, kësaj radhe me fitoren e këngës Arcade, performuar nga Duncan Laurence.

Përgatitjet për organizimin e garës 2020 filluan më 19 maj 2019, menjëherë pasi Holanda fitoi Festivalin e 2019-ës në Tel Aviv, Izrael. Jon Ola Sand, mbikëqyrës ekzekutiv i Bashkimi Evropian i Radio-Televizioneve (EBU) për konkurs, i dorëzoi AVROTROS, transmetuesit holandez, një pirg dokumentesh dhe një USB me vegla për të filluar punën e nevojshme për të pritur konkursin e ardhshëm. AVROTROS do të bashkëprodhojë ngjarjen me organizatën simotër të lajmeve Nederlandse Omroep Stichting (NOS) dhe organizatën e tyre publike të transmetimit publik, Nederlandse Publieke Omroep (OJF), secila duke marrë një rol të ndryshëm në prodhim.[2]

Shtetet pjesëmarrëse Redakto

Vendet e mëposhtme kanë shprehur interesin e tyre për të marrë pjesë në konkurs ose kanë konfirmuar se procesi i tyre i paraparë për përzgjedhje kombëtare do të zhvillohet:

 
  Shtetet pjesëmarrëse në gjysmëfinalen e parë
  Parakualifikuar për në finale, por sërish merr pjesë në votim për gjysmëfinalen e parë
  Shtetet pjesëmarrëse në gjysmëfinalen e dytë
  Parakualifikuar për në finale, por sërish merr pjesë në votim për gjysmëfinalen e dytë

Gjysmëfinalet Redakto

Gjysmëfinalja e parë Redakto

Gjysmëfinalja e parë do të mbahej më 12 maj 2020 në orën 21:00 (CEST). Shtatëmbëdhjetë shtete do të merrnin pjesë në gjysmëfinalen e parë. Këto shtete dhe Gjermania, Italia dhe Holanda do të votonin në këtë gjysmëfinale.[3]

Shteti Artisti[4][5] Kënga[5] Gjuhë(t)
Gjysma e parë
  Australia Montaigne "Don't Break Me" Anglisht
  Bjellorusia VAL "Da Vidna" Bjellorusisht
  Irlanda Lesley Roy "Story of My Life" Anglisht
  Lituania The Roop "On Fire" Anglisht
  Maqedonia e Veriut Vasil Garvanliev "You" Anglisht
  Rusia Little Big "Uno"
  Sllovenia Ana Soklič "Voda" Sllovenisht
  Suedia The Mamas "Move" Anglisht
Gjysma e dytë
  Azerbajxhani Samira Efendi "Cleopatra" Anglisht
  Belgjika Hooverphonic "Release Me" Anglisht
  Kroacia Damir Kedžo "Divlji vjetre" Kroatisht
  Qipro Sandro Nicolas "Running" Anglisht
  Izraeli Eden Alene "Feker libi" Anglisht, Amharic
  Malta Destiny Chukunyere "All of My Love" Anglisht
  Norvegjia Ulrikke Brandstorp "Attention" Anglisht
  Rumania Roxen "Alcohol You" Anglisht
  Ukraina Go_A "Solovey" Ukrainisht

Gjysmëfinalja e dytë Redakto

Gjysmëfinalja e dytë do të mbahej më 14 maj 2020 në orën 21:00 (CEST). Tetëmbëdhjetë shtete do të merrnin pjesë në këtë gjysmëfinale. Këto shtete dhe Spanja, Franca dhe Mbretëria e Bashkuar do të votonin në këtë gjysmëfinale.

Shteti Artisti[6][5] Kënga[5] Gjuhë(t)
Gjysma e parë
  Austria Vincent Bueno "Alive" Anglisht
  Republika Çeke Benny Cristo "Kemama" Anglisht
  Estonia Uku Suviste "What Love Is" Anglisht
  Greqia Stefania Liberakakis "Superg!rl" Anglisht
  Islanda Daði & Gagnamagnið "Think About Things)" Anglisht
  Moldavia Natalia Gordienko "Prison" Anglisht
  Polonia Alicja Szemplińska "Empires Anglisht
  San Marino Senhit "Freaky!" Anglisht
  Serbia Hurricane "Hasta la vista" Serbisht
Gjysma e dytë
  Shqipëria Arilena Ara "Fall from the Sky" Anglisht[7]
  Armenia Athena Manoukian "Chains on You" Anglisht
  Bullgaria Victoria Georgieva "Tears Getting Sober" Anglisht[8]
  Danimarka Ben & Tan "Yes" Anglisht
  Finlanda Aksel Kankaanranta "Looking Back" Anglisht
  Gjeorgjia Tornike Kipiani "Take Me as I Am" Anglisht
Lettland  Letonia Samanta Tīna "Still Breathing" Anglisht
  Portugalia Elisa Silva "Medo de sentir" Portugalisht
  Zvicra Gjon's Tears "Répondez-moi" Frëngjisht

Finalja Redakto

Shteti Artisti[9][5] Kënga[5] Gjuhë(t)
  Franca Tom Leeb "The Best in Me" Anglisht, Frëngjisht
  Gjermania Ben Dolic "Violent Thing" Anglisht
  Italia Diodato "Fai rumore" Italisht
  Holanda Jeangu Macrooy "Grow" Anglisht
  Spanja Blas Cantó "Universo" Spanjisht
  Britania e Madhe James Newman "My Last Breath" Anglisht

Referime Redakto

 1. ^ "Official EBU statement & FAQ on Eurovision 2020 cancellation". Eurovision.tv. 18 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Eurovision 2020 to be a co-production between Avrotros, NPO and NOS". ESCXtra. 19 maj 2019. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2019. Marrë më 19 maj 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Groot, Evert (28 janar 2020). "Which country performs in which Eurovision 2020 Semi-Final". eurovision.tv. European Broadcasting Union. Marrë më 28 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Eurovision Song Contest 2020 First Semi-Final". eurovision.tv. European Broadcasting Union. 28 janar 2020. Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2020. Marrë më 28 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ a b c d e f "National Selection Calendar 2020". Eurovision.tv. Arkivuar nga origjinali më 2 shtator 2019. Marrë më 13 nëntor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Eurovision Song Contest 2020 Second Semi-Final". eurovision.tv. European Broadcasting Union. 28 janar 2020. Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2020. Marrë më 28 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Granger, Anthony (18 shkurt 2020). "Albania: Arilena Ara Confirms Shaj Will Include English For Eurovision". Eurovoix. Marrë më 18 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Luukela, Sami (18 shkurt 2020). "VICTORIA's song has been chosen, out on March 7th". escxtra.com. Marrë më 18 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Eurovision Song Contest 2020 Grand Final". eurovision.tv. European Broadcasting Union. 28 janar 2020. Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2020. Marrë më 28 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme Redakto