Victoria Georgieva

këngëtare bullgare

Victoria Georgieva (bullgarisht: Виктория Георгиева; lindur më 21 shtator 1997), e njohur profesionalisht nga mononimi Victoria, është një këngëtare dhe autore këngësh bullgare. Ajo filloi karrierën e saj pasi mori pjesë në sezonin e katërt të X Factor Bulgaria.[1] U zbulua më 25 nëntor 2019 që Georgieva do ta përfaqësojë BullgarinëFestivalin Evropian të Këngës 2020Rotterdam.[2]

Victoria Georgieva
Informacione
Lindja21 shtator 1997 në Varna, Bullgari
ZhanriR&B, pop
Profesion(e)Këngëtare, tekstshkruese
LabelMonte Music
Instrument(e)Vokal
Vite aktiv2011-akoma


KarrieraRedakto

Karriera e hershmeRedakto

Georgieva filloi të këndojë në moshën njëmbëdhjetë vjeç. Pas ca kohësh ajo u regjistrua në studion vokale "Angel Voices", ku mësuesja e saj e muzikës ishte Atanaska Lipcheva.[1] Georgieva mbajti audicione për 3 sezonet e para të X Factor Bulgaria, por ajo kurrë nukia doli t'i bindë gjyqtarët, kryesisht për shkak të moshës së saj.[3]

2015: X Factor BulgariaRedakto

Në vitin 2015, pas 3 përpjekjeve ajo më në fund e bëri atë të kalojë gjyqtarët dhe emisionet live.[4] Ajo u largua nga shfaqja në javën e 9-të.

DiskografiaRedakto

SoloRedakto

Titulli Viti Pozicionet Albumi
BUL [5]
"Nishto Sluchayno" (paraqet Niki Bakalov dhe VenZy) 2016 - Non-album singles
"Nezavarshen Roman" 15
"Chast Ot Men" 2017 28
"Stranni Vremena" 2018 28
"I Wanna Know" 2019 -
"-" tregon një regjistrim që nuk ka chart ose nuk janë lëshuar.

ReferimetRedakto

  1. ^ a b "Виктория Георгиева сред красотата на музиката". utro.bg. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Финалисти - Виктория". novatv.bg. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Звездни изпълнения и необикновени истории при старта на X Factor". dareknews.bg. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Кои са финалистите в X Factor?". trud.bg. 21 tetor 2015. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 28 tetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Viktorija Georgieva - Music Charts". acharts.co. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

Parardhësi 
Equinox
me këngën "Bones"
 Bullgaria në Festivalin Evropian të Këngës 
2020
Pasardhësi 
-