Ben Dolic

këngëtar slloven

Benjamin Dolić[1] (lindur më 4 maj 1997), i njohur më mirë si Ben Dolic, është një këngëtar slloven. Ai fitoi popullaritet në Gjermani pas pjesëmarrjes së tij në sezonin e tetë të The Voice of Germany. Dolić do ta përfaqësojë GjermaninëFestivalin Evropian të Këngës 2020 që do të mbahet në Roterdam, Holandë me këngën "Violent Thing".[2]

Ben Dolic
Informacione
Lindja4 maj 1997 në Lubjana, Slloveni
ZhanriPop
Profesion(e)Këngëtar
Vite aktiv2016-akoma


KarrieraRedakto

Karriera e hershmeRedakto

Në moshën 12 vjeç, Dolić ishte një garues në Slovenija ima talent, versioni slloven i Got Talent, në të cilin arriti në gjysmëfinale.[1] Ndërsa ishte në shkollë të mesme, ai u bë pjesë e grupit D Base. Me grupin ai mori pjesë në EMA 2016, zgjedhja sllovene për Festivalin Evropian të Këngës 2016. Hyrja e tyre "Spet živ" nuk përparoi në finale dhe u eliminua. Në vitin 2018, Dolić mori pjesë në sezonin e tetë të The Voice of Germany. Ai përfundoi në vendin e dytë pas fituesit Samuel Rösch.

2020: Festivali Evropian i Këngës 2020Redakto

Më 27 shkurt 2020, transmetuesi gjerman ARD njoftoi se Dolić ishte zgjedhur nga brenda për të përfaqësuar GjermaninëFestivalin Evropian të Këngës 2020 që do të mbahet në Roterdam, Holandë me këngën "Violent Thing".[2]

DiskografiaRedakto

SoloRedakto

Titulli Viti Albumi
"Violent Thing" 2020 Non-album single

ReferimetRedakto

  1. ^ a b "Nemčijo bo na Evroviziji predstavljal Slovenec Benjamin Dolić". Dnevnik (në sllovenisht). 28 shkurt 2020. Marrë më 28 February 2020.
  2. ^ a b Rahn, Florian (27 shkurt 2020). "Ben Dolic will sing "Violent Thing" for Germany at Eurovision 2020". Wiwibloggs (në anglisht). Marrë më 27 February 2020.
Parardhësi 
S!sters
me "Sister"
 Gjermania në Festivalin Evropian të Këngës 
2020
Pasardhësi 
-