Justin Timberlake

këngëtar dhe aktor amerikan


Justin Randall Timberlake lindi më 31 janar 1981. Shumë herë i njohur si JT, është një këngëtar, aktor, tekstshkrues, producent etj. U lind në Memphis, SHBA. Si fëmijë u paraqit në shoun televiziv Në kërkim të yllit. Në fund të vitit 1990 u bë i njohur si këngëtari kryesor dhe anëtari më i ri i grupit të djemve 'N Sync.

Justin Timberlake
Justin Timberlake by Gage Skidmore 2.jpg
Justin Timberlake 2016
Informacione
EmriJustin Randall Timberlake
Pseudonim(e)JT
Lindja (1981-01-31) 31 Janar, 1981 (40 vjeç)
Flag of the United States.svg Memphis,
Tennessee, ShBA
ZhanriPop dhe R&B
Profesion(e)Këngëtar, Aktor, Tekstshkrues, Biznesmen
LabelJive, RCA, Zomba
Instrument(e)Vokal
Vite aktiv1992–
Bashkëpunim(e) meN'Sync
Nelly Furtado
Jay-Z
Timbaland
Webfaqja
http://www.justintimberlake.com

Gjatë kohës kur grupi ndërpreu punën , Timberlake realizoi albumet e tij të para solo Justified(2002). Justin Timberlake pati fat me këtë album, pasi që shiti 7 milion kopje. Pastaj albumi FutureSex/LoveSounds(2006) si dhe hitet Cry Me A River, Rock Your Body. Prej 2007 deri më 2012 Timberlake u përqendrua në karrierën e tij si aktor. Ai u paraqit në filmat si Rrjeti social, Shokë me benefite, Në kohë etj. Në vitin 2013 ai vazhdoi karrierën e tij muzikore me albumin 20/20 Experience. Timberlake ka fituar 6 Grami.

Këngët më të njohura:Redakto

:Me N'Sync * Last.fm

Solo:

Filmat:Redakto

  Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.   Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.