Curtis James Jackson III (sqt: Kërtis Xheims Xhekson III) lindi më 6 korrik 1975New York. Ai njihet gjithashtu si 50 Cent edhe është një i famshëm rapper amerikan, këngëtar edhe i grupit G-Unit.

50 Cent
50-cent.jpg
50 Cent
Informacione
EmriCurtis James Jackson III
Pseudonim(e)50 Cent
Lindja6 korrik 1975
PrejardhjaFlag of the United States.svg New York, USA
ZhanriHip hop
LabelColumbia, Shady / Aftermath / Interscope, G-Unit
Vite aktiv1988 -
Bashkëpunim(e) meG-Unit, Eminem, Dr. Dre, Mobb Deep
Webfaqja
50cent.com

50 Cent ka publikuar deri tani 3 albume (Get Rich or Die Tryin' e The Massacre)(Curtis)dhe te tre albumet kishin sukses multi-platin, duke shitur me shume se 21 milione kopje ne kombinim.

Jeta e hershme

50 Cent, i lindur Curtis James Jackson III, u rrit ne lagjen e Xhamajkas Jugore ne Queens ne New York City. Ai u rrit pa baba dhe u perkujdes nga nëna e tij Sabrina Jackson, e cila e lindi atë kur ajo i kishte 15 vjetë. Sabrina që ishte një dilere e kokaines u perkujdes per Jackson deri sa ai i mbushi 8 vjet,kur ajo u vra.Ne atë kohë ajo i kishte 23 vjet dhe e humbi vetëdijen kur dikush i hudhi drogë ne pijen e saj. Ajo pastaj u la si e vdekur ne banesën e saj pasi dikush e kishte lene gazin të lëshuar dhe dritaret i kishte mbyllur. Pas vdekjes së saj Jacksoni shkoi ne shtëpinë e gjyshit ku jetonin edhe 8 hallat dhe dajet e tij.

Ai e kujton "Gjyshja ime më thoshte, 'Nëna jote nuk do t vij në shtepi. Ajo nuk do te kthehet të të marrë. Ti do të rrish me neve'. Vetëm atehere unë fillova qe te mesohesha pakez me rruget." Jacksoni u rrit me kusheririn e tij me te ri Michael Francis, i cili e fitoi pseudonimin "25 Cent" pasi qe ishte shoku i ti me i ri.Francisi ben rap me emrin artistik "Two Five".Me pas ai vijoi karrieren e tij si kengetar hip hopi si dhe nje gangster i madh american.Pas disa vitesh te suksesshme atij i erdhi dicka e papritur,ate e qelluan disa mafioze me tete plumba kur po dilte nga nje lokal.50 cent pati nje fat te jashtezakonshem.Pas nderhyrjeve nga mjeket me te mire nga Amerika dhe evropa ai shpetoi.Ai thoshte:"ishte e tmerrshme kur me qelluan dhe per nje cast mendova qe nuk do te shpetoja,dhe kisha nje fat te pabesueshem qe shpetova dhe falenderoj zotin".Ai ndenji rreth 2 vite i paralizuar dhe nje vit pushim.pra per tre vite nuk u degjua emri i tij derisa u kthye perseri ne skene.Ai tashme i ka gjetur mafiozet dhe nuk degjohet per ta.MTV e ka pyetur 50 cent edhe per pseudonimin e tij.Ai u pergjigj:kusheriri im qe me ka mesuar te kendoj kishte fituar pseudonimin 25 cent dhe une doja te behesha 2 here me mire se ai dhe me doli pseudonimi 50 cent".Tani ai vazhdon karrieren e tij si kengetar hip hopi.

Filmografia

Shpërblimet

Grammy Awards
Viti Kategoria Zhanri Titulli Rezultati
2004 Best New Artist Kandiduar
Best Male Rap Solo Performance Rap "In da Club" Kandiduar
Best Rap Performance by a Duo or Group Rap "Magic Stick" (me Lil' Kim) Kandiduar
Best Rap Song Rap "In da Club" Kandiduar
Best Rap Album Rap Get Rich or Die Tryin' Kandiduar
2006 Best Male Rap Solo Performance Rap "Disco Inferno" Kandiduar
Best Rap Performance by a Duo or Group Rap "Encore" (me Eminem & Dr. Dre) Kandiduar
Best Rap Performance by a Duo or Group Rap "Hate It or Love It" (me The Game) Kandiduar
Best Rap Song Rap "Candy Shop" Kandiduar
Best Rap Song Rap "Hate It or Love It" (me The Game) Kandiduar
Best Rap Album Rap The Massacre
2007 Best rap song Rap In da club
2008 Best rap song Rap Ayo technology

Shiko edhe

Lidhje të jashtme


  Ky artikull në lidhje me muzikën është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.