Robyn Rihanna Fenty (lindur më 20 shkurt 1988), është një këngëtare dhe aktore barbadiane. Lindur në Saint Michael dhe rritur në Bridgetown, ajo së pari hyri në industrinë e muzikës duke regjistruar kaseta demo nën drejtimin e producentit rekord Evan Rogers më 2003. Ajo përfundimisht nënshkroi një kontratë regjistrimi me Def Jam pas audicionit për presidentin e atëhershëm, hip hop Prodhuesi dhe reperi Jay Z.. Në vitin 2005, Rihanna u bë famë me publikimin e albumit të saj të debutuar në muzikën Music of the Sun (2005) dhe A Girl Like Me (2006), të dyja u ndikuan nga muzika e Karaibeve dhe arritën kulmin në dhjetëshen e parë të tabelës amerikane të Billboard 200.

Rihanna
Rihanna më 2018
U lind në
Robyn Rihanna Fenty

20 shkurt 1988 (34 vjet)
Saint Michael, Barbados
Profesioni
 • Këngëtare
 • aktore
 • dizajnere mode
Vite aktiviteti2003–present
Organizata
Works
Bashkëshort/ëtChris Brown (2007–2009; 2012–2013)
ASAP Rocky (2020–sot)[1]
Fëmijë1
ÇmimetLista e plotë
Karierra Muzikore
Zhanret
Instrument(et)Vokal
Labeli
Ambasadori i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Barbadosit
Titullar
Në detyrë
20 shtator 2018
Faqja në rrjetrihanna.com

Ajo mori kontrollin krijues për albumin e tretë të saj në studio, Good Girl Gone Bad (2007) dhe miratoi një imazh publik si simbol të seksit ndërsa reinventonte muzikën e saj. "Umbrella" u bë një sukses i madh në karrierën e saj, pasi ajo fitoi çmimin e saj të parë Grammy për Best Rap / Sung Collaboration me Jay Z në vitin 2008. Pas lëshimit të katër albumeve të njëpasnjëshme në platinum, duke përfshirë fituesin Grammy Unapologetic (2012 ), Ajo u njoh si një ikonë pop. Albumi i saj i tetë i studios Anti (2016) dhe "Plani" i tij kryesor kanë arritur numrin një në Billboard 200 dhe Hot 100. Shumë prej këngëve të saj janë në mesin e individëve më të shitura të të gjitha kohërave, përfshirë këtu edhe single "Umbrella" "Merrni një Përkuluni", "Disturbia", "Vetëm Vajza (Në Botë)", "S & M", "Ne Gjetëm Dashurinë", "Diamante" dhe "Qëndroni" në të cilën ajo është artisti kryesor dhe bashkëpunimet e saj " Jeto Jetën tënde "(me TI)," Duaje Rrugën Tuaj "dhe" Përbindëshin "(të dy me Eminemin).

Me shitjet prej mbi 250 milionë disqesh në mbarë botën, Rihanna është artistja e dytë më e shitur e muzikës femër e të gjitha kohërave. Ajo ka fituar 14 këngët e para dhe 31 tekjet më të mira në dhjetëshen e parë në SHBA dhe 30 këngët më të mira në 10 në MB. Vlerësimet e saj përfshijnë nëntë Grammy Awards, 13 American Music Awards (përfshirë Icon Awards), 12 Billboard Music Awards, gjashtë Guinness World Records dhe Çmimin e Presidentit të NAACP. Time e quajti atë një nga 100 njerëzit më me ndikim në botë më 2012 dhe 2018. Forbes e renditi atë në mesin e dhjetë të famshëmve më të paguar më 2012 dhe 2014. Që nga viti 2022, ajo është femra muzikante më e pasur, me një vlerë neto të vlerësuar prej 1.4 miliardë dollarësh.[2][3]

Përveç muzikës, Rihanna është e njohur për përfshirjen e saj në kauza humanitare, sipërmarrje dhe industrinë e modës. Ajo është themeluese e organizatës jofitimprurëse Clara Lionel Foundation, markës kozmetike Fenty Beauty dhe shtëpisë së modës Fenty nën LVMH; ajo është gruaja e parë me ngjyrë që drejton një markë luksoze për LVMH.[4] Rihanna gjithashtu ka ndërmarrë aktrim, duke u shfaqur në role kryesore në Battleship (2012), Home (2015), Valerian and the City of a Thousand Planets (2017), dhe Ocean's 8 (2018). Ajo u emërua si ambasadore e arsimit, turizmit dhe investimeve nga Qeveria e Barbadosit në vitin 2018 dhe u shpall Hero Kombëtare e Barbadosit në ditën e parë të republikës parlamentare të vendit më 2021, duke i dhënë asaj të drejtën e stilit të "The Right Excellent" për jetën.[5] Rihanna do të kryesojë shfaqjen e pjesës së parë për Super Bowl LVII më 12 shkurt 2023.

Jeta e hershme Redakto

Robyn Rihanna Fenty lindi më 20 shkurt 1988, në Saint Michael, Barbados.[6] Ajo është e bija e kontabilistes Monica (née Braithwaite) dhe mbikëqyrësit të magazinës Ronald Fenty.[7][8] Nëna e saj është një afro-guyaneze, ndërsa babai i saj është një barbadian me prejardhje afrikane, irlandeze, angleze dhe skoceze.[9][10][11][12] Rihanna ka dy vëllezër, Rorrey dhe Rajad Fenty, dhe dy gjysmë motra dhe një gjysmë vëlla nga babai i saj, secili i lindur nga nënat e ndryshme nga marrëdhëniet e tij të mëparshme.[13][14] Ajo u rrit në një shtëpi njëkatëshe me tre dhoma gjumi në Bridgetown dhe shiti rrobat me të atin në një tezgë në rrugë. Fëmijëria e Rihannës u ndikua thellë nga varësia e babait të saj ndaj kokainës dhe alkoolizmit që kontribuoi në martesën e tendosur të prindërve të saj. Babai i Rihanna-s dhunonte fizikisht nënën e saj dhe Rihanna përpiqej të futej mes tyre për të prishur zënkat.[15]

Si një fëmijë, ajo shkoi nëpër shumë skanime të CT për dhimbjet e kokës torturuese që vuajti: "[Mjekët] madje mendonin se ishte një tumor, sepse ishte aq intensive".[13] Deri në moshën katërmbëdhjetë vjeç, prindërit e Rihannës Kishte divorcuar dhe shëndeti i saj filloi të përmirësohej.[8][16] Rihanna u rrit duke dëgjuar muzikë reggae dhe filloi të këndonte rreth moshës shtatë vjeçare.[13][17] Ajo mori pjesë në Shkollën Fillore Charles F. Broome dhe në Shkollën Combermere, ku ajo studioi së bashku me lojtarët e ardhshëm ndërkombëtarë të kriketit Chris Jordan dhe Carlos Brathwaite.[18][13] Si një 11-vjeçare, Rihanna ishte një kadet e ushtrisë në një program nënushtarak, ku këngëtarja dhe kantautori i mëvonshëm barbadian Shontelle ishte rreshteri i saj stërvitje.[19][20] Edhe pse fillimisht donte të mbaronte shkollën e mesme, në vend të kësaj ajo zgjodhi të ndiqte një karrierë muzikore.[21]

Karriera muzikore Redakto

2003-2005: Fillimet dhe debutimi Redakto

Në 2003, Rihanna, kur ishte 15 vjeçe, jeta e saj mori një kthese të madhe, pasi një shoqe e saj e prezantoi me një producentë muzike, Evan Rogers, që ishte me pushime në Barbados me gruan e tij. Ai e ndihmoi atë që të regjistronte kënge në Amerikë. Ai pastaj e çoi që të punonte me Jay-Z[22], i cili i siguroi një sukses shumë të madh pastaj.

Në 2005, Rihanna studio albumin e saj debutues, Muzika e Diellit, e cila arriti kulmin në shkallën e dhjetë më të lartë e chart Billboard 200 dhe karakteristika Billboard Hot 100 goditi vetëm "pon de replay". Më pak se një vit më vonë, ajo lëshuar albumin e saj të dytë në studio, A Girl Like Me (2006), i cili arriti kulmin brenda pesë lartë e chart albume Billboard, dhe prodhuar së pari një numër të saj të SHBA goditi të vetëm, "SOS", si dhe Billboard Hot 100 entries dhjetë "Unfaithful" dhe "Break It Off". Albumi i tretë Rihanna's studio, Good Girl Gone Bad (2007), ku kulmin në numrin dy në Billboard 200, paraqiti pesë dhjetë hits përfshirë tre numri i SHBA e goditur teke-"Umbrella", "Take a Bow" dhe "Disturbia", dhe goditi në të gjithë botën "Don't Stop the Music". Ky album u propozua për nëntë Grammy Awards, duke fituar Best Rap / Sung Bashkëpunimi për "Umbrella", e cila përmban Jay-Z[23]. albumin e saj të katërt në studio, Vlerësuar R, u lirua në nëntor 2009, dhe i thatë në numrin katër në Billboard 200. i parë tre teke, "Russian Roulette", "Hard" dhe "Rude Boy" i thatë brenda dhjetë krye të Billboard Hot 100, me "Rude Boy" ku kulmin në numrin një të tillë.

Rihanna ka arritur 6-1 numri i teke në tabelë 100 Hot, më të madh për një artist femër që nga fillimi i dekadës së viteve 2000, dhe ka marrë edhe accolades disa, duke përfshirë 2007 Awards Botërore Muzika per Artisti Best-Selling Botërore Logo Femra dhe Femra mikpritës i vitit, si dhe 2008 American Music Awards për preferuara shpirtit / R & B artist Femra dhe Favorite Pop / Rock Artist i Femrave. Ajo shërben si një nga Barbados të ambasadorëve nderi kulturore. Në janar 2010, Rihanna ka marrë dy Çmime Grammy me Jay-Z's 2009 dhe e vetme "Run This Town".

Rihanna ka thënë se Madonna është idoli i saj dhe influenca më e madhe për të,ajo thotë se dëshiron të jetë Madonna e zezë.Ajo gjithashtu ka thënë për Whitney Houston se ka pasur ndikim të madh për të.Disa nga artistët tjerë influental për Rihannën janë : Bob Marley,Mariah Carey,Janet Jackson,Beyoncé,Alicia Keys,Celine Dion,Brandy dhe Gwen Stefani Shoqja e saj me e mire dhe njeheresh fotografja e saj quhet Melissa Forde.

Diskografia Redakto

Filmografia Redakto

Referime Redakto

 1. ^ Sanchez, Chelsey; Park, Sabrina; Mackelden, Amy (31 janar 2022). "Everything We Know About Rihanna and A$AP Rocky's Relationship". Harper's Bazaar (në anglisht). Marrë më 31 janar 2022.
 2. ^ Ibile, Fagbo (2022-08-06). "Rihanna Forbes". Forbes.com (në anglisht). Marrë më 2022-08-06.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 3. ^ Pandey, Manish; Brown, Lindsay (11 gusht 2021). "Fenty Beauty: How make-up helped Rihanna become a billionaire". BBC News (në anglisht). Marrë më 12 gusht 2021.
 4. ^ Bryant, Kenzie (10 maj 2019). "Rihanna Is the First Black Woman to Head a Luxury Brand for LVMH". Vanity Fair (në anglisht). Marrë më 11 prill 2021.
 5. ^ "Barbados National Honours and Decorations 2021" (në anglisht). Barbados Government Printing Department. 1 dhjetor 2021. Arkivuar nga origjinali më 4 dhjetor 2021. Marrë më 9 dhjetor 2021.
 6. ^ ""Happy Birthday to a Real BOSS," See Who's Wishing Rihanna's A Happy 29th Birthday". BET (në anglisht). 20 shkurt 2017.
 7. ^ Spivey, Lisa (janar 2007). "Rihanna, The New Cover Girl". Los Angeles Sentinel (në anglisht). 72 (23): B.5. ISSN 0890-4340.
 8. ^ a b "Rihanna: Biography — Part 1 & 2". People (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 17 dhjetor 2008. Marrë më 16 dhjetor 2008.
 9. ^ Spivey, Lisa (janar 2007). "Rihanna, The New Cover Girl". Los Angeles Sentinel (në anglisht). Vëll. 72 no. 23. fq. B.5. ISSN 0890-4340.
 10. ^ Walker, Tim (31 tetor 2011). "Rihanna: Out for revenge". The Independent (në anglisht). Marrë më 28 mars 2021.
 11. ^ Fulton, Rick (2021-08-22). "Singer Rhianna opens up about her Scottish roots and wants to find out more". Daily Record (Scotland) (në anglisht). Marrë më 2022-02-09.
 12. ^ "Rihanna, Multi-Media Entertainer born". AAREG (në anglisht). Marrë më 2022-02-09.
 13. ^ a b c d Watson, Margeaux (22 qershor 2007). "Caribbean Queen: Rihanna". Entertainment Weekly (në anglisht). Marrë më 31 janar 2022.
 14. ^ Clark, Noelene (18 prill 2011). "Rihanna's secret family: two half-sisters, a half-brother — and two nieces". Los Angeles Times (në anglisht). Marrë më 21 korrik 2011.
 15. ^ Ross, Scott; Daniel Macht (6 nëntor 2009). "Rihanna: My Dad Used to Hit Mom". NBC Connecticut (në anglisht). Marrë më 31 janar 2022.
 16. ^ "Rihanna 1988–". Biography Today (në anglisht). Omnigraphics. 17 (2): 90. 2008. ISSN 1058-2347.
 17. ^ Vena, Jocelyn (16 nëntor 2010). "Rihanna Says Loud's 'Man Down' Is 'Gangsta'". MTV (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 6 gusht 2011. Marrë më 27 korrik 2011.
 18. ^ Venugopal, Arun (15 maj 2017). "As a kid, I was giving throwdowns to Lara, Chanderpaul and Hooper" (në anglisht). ESPN Sports Media Ltd. Marrë më 16 maj 2017.
 19. ^ "Talking Shop: Shontelle". BBC (në anglisht). 5 mars 2009. Marrë më 5 mars 2009.
 20. ^ "Rihanna Exclusive Interview 'I Break The Rules Even When I Don't Intend To'". NME (në anglisht). 2015-09-18.
 21. ^ DePaulo, Lisa (janar 2010). "Good Girl Gone Badass". GQ (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 23 nëntor 2011. Marrë më 27 korrik 2011.
 22. ^ Jay Z uzima Rihannu MTV. Preuzeto 4. ožujka 2012.
 23. ^ http://archive.nationnews.com/archive_detail.php?archiveFile=2008/February/11/LocalNews/53144.xml&start=0&numPer=20&keyword=rihanna+grammy&sectionSearch=&begindate=1%2F1%2F1994&enddate=12%2F31%2F2009&authorSearch=&IncludeStories=1&pubsection=&page=&IncludePages=&IncludeImages=&mode=allwords&archive_pubname=Daily+Nation%0A%09%09%09 Arkivuar 8 mars 2016 tek Wayback Machine Maria Bradshaw (11. veljače 2008.) "Grammy Girl". The Daily Nation (pristupljeno 24. svibnja 2009.)

Lidhje të jashtme Redakto