Gohar Gasparjan (Armenian: Գոհար Գասպարյան, 14 dhjetor, 1924 Kajro, Egjipt - 16 maj 2007, Jerevan, Armeni), e njohur edhe si "bilbili Armen", ishte një këngëtare e operës Armene.

E lindur në një familje Armene në Kajro, Gasparjan ka studiuar në një Akademi Muzike në qytet. Në vitin 1948, ajo emigroi në Armenë Sovjetike së bashku me mijëra armenëve të tjera nga Lindja e Mesme.

Në vitin 1949, ajo performoi në Opera Theater Armen në 23 opera, gjatë karrierës së saj të gjatë, si dhe performoi në disa koncerte.[1]Ajo ka dhënë mësim në Yerevan State Musical Conservatory. Gasparjan ishte Artiste Popullore e BRSS, heroesh e Punës Socialiste dhe mbajtëse e urdhrit Mesrop Mashtots.

Gohar Gasparjan është varrosur në Komitas Panteonin e cila është e vendosur në qendër të qytetit të Jerevan. [2]

Lidhje të jashtme Redakto

Referime Redakto

  1. ^ Rouben Paul Adalian Historical Dictionary of Armenia 2010 Page 454 "The soprano Gohar Gasparian (1924–2007) monopolized the opera house in Yerevan, and Lusine Zakarian (1937–92) performed a wide range of Armenian music including concertized sacred music.
  2. ^ Gasparyan's memorial tombstone at Komitas Pantheon