Grand Prairie është qytet në qarqet Dallas, Tarrant, Ellis, Texas në SHBA.[1]

Grand Prairie
Qytet
Njohur si GP
noform
Rruga kryesore në Grand Prairie e cila paraqet teatrin Uptown të saporinovuar
Vendndodhja
Grand Prairie is located in SHBA
Grand Prairie
Grand Prairie
Vendodhja e Grand Prairie në SHBA

Grand Prairie is located in Teksas
Grand Prairie
Grand Prairie
Vendodhja e Grand Prairie në Teksas

Koordinatat: 32°42′55″V 97°1′1″P / 32.71528°V 97.01694°P / 32.71528; -97.01694

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Texas
Qarku Dallas, Tarrant, Ellis
Kryetari i Bashkisë Tom Hart
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 210.02 km2
 •  tokësore 186.75 km2
 •  ujore 23.27 km2
Lartësia 157 m (m.n.d.)
Popullsia 187,809 banorë
Dendësia 939 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1 maj 1718
Zona Kohore CST (UTC-6)
Verore CDT (UTC-5)
Kodi Postal 75050-75054
Prefiksi 972, 214, 469, 817
Koordinatat 32° 42′ 55″ Veri

97° 1′ 1″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.gptx.org

Sipas regjistrimit të popullsisë më 2015, qyteti ka pasur 187,809 banorë duke u bërë qyteti i 15-të sipas popullsisë në Texas.[2]

GjeografiaRedakto

Grand Prairie ndodhet përgjatë kufirit midis Tarrantit dhe Dallasit, me një pjesë të vogël që shtrihet në jug në Qarkun Ellis. Qyteti kufizohet me Dallasin në lindje, Cedar Hill dhe Midlothian në juglindje, Mansfield në jugperëndim, Arlington në perëndim, Fort Worth në verilindje dhe Irving në veri.

Sipas Zyrës së Regjistrimit, sipërfaqja e qytetit është 210 km2, prej të cilave 186.8 km2 është tokë dhe 23.3 km2, ose 11.08%, është ujë.

KlimaRedakto

Grand Prairie është në rajonin ku klima është subtropikale.

Njerëz të njohurRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Counties - City of Grand Prairie". Gptx.org. Marrë më 27 gusht 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Geographic Identifiers: 2010 Census Summary File 1 (G001): Grand Prairie city, Texas". American Factfinder. U.S. Census Bureau. Arkivuar nga origjinali më 13 shkurt 2020. Marrë më mars 25, 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Lauren Waterman (2009–05).Selena Gomez: spell bound Arkivuar 27 maj 2012 tek Wayback Machine Teen Vogue. Retrieved May 11, 2009.
  4. ^ "Wesley Duke". databaseFootball.com. Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2013. Marrë më 30 shtator 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)