Gjendeni te artikulli Dallas - shtet federal në SHBA. Për shprehjet e ngjashme në shkrim, kuptim apo tingëllim, shikoni këtu.


Dallas [ˈdɛləs] është një qytet i madh në Shtetin Federal Texas, (ShBA). Ai është qyteti i tretë pas Houston dhe San Antonio për nga madhësia në shtetin federal të Texasit. Dallas së bashku me Fort Worth formojnë një qendër biznesi, finance dhe industrie.

Dallas
Dallas
Qytet
noform
Pamje nga Dallas
Flamuri_figura
Flamuri i Dallas
Vendndodhja
Dallas is located in SHBA
Dallas
Dallas
Vendodhja e Dallas në SHBA

Dallas is located in Teksas
Dallas
Dallas
Vendodhja e Dallas në Teksas

Koordinatat: 32°46′58″V 96°48′14″P / 32.78278°V 96.80389°P / 32.78278; -96.80389

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Texas
Qarku Dallas, Collin, Denton, Rockwall, Kaufman
Kryetari i Bashkisë Eric Johnson
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 999,3 km2
Lartësia 131 m (m.n.d.)
Popullsia (2010) 1.197.816 banorë
Dendësia 1.358,2 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 2 shkurt 1856
Zona Kohore UTC-6
Verore UTC-5
Prefiksi 214, 469, 972
Aeroporti Aeroporti Ndërkombëtar Dallas/Fort Worth (DFW)
Koordinatat 32° 46′ 58″ Veri

96° 48′ 14″ Perëndim

Faqja Zyrtare Dallas

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto