Selena Gomez

këngëtare dhe aktore amerikane
Selena Gomez 2016.png

Selena Gomez e lindur si Selena Marie Gomez është një këngëtare dhe aktore Amerikane nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Selena së pari filloi karrierën në serialin Magjistarët e sheshit Uejverli gjithashtu edhe në shumë filma tjerë.

Selena Gomez
Selena Gomez 2009.jpg
Selena Gomez
Informacione personale
Ditëlindja 22 korrik 1992
Vendlindja Grand Prairie, Texas,ShBA
Gjatësia 1.65 metra
Kombësia Amerikane

Para se të bëjë debitimin në Walt Disney Selena kishte rol në Barni dhe shokët një serial për fëmijë që nga vitin 2002. Selena u lind në vitin 199222 korrik në një qytet në TexasShba-së.

ShendetiRedakto

Gomez u diagnostikua me Lupus diku midis 2012 dhe fillimit të vitit 2014. Më 14 shtator 2017 ajo njoftoi nëpërmjet Instagram se ajo ishte tërhequr nga ngjarjet publike gjatë disa muajve të mëparshëm, sepse ajo kishte marrë një transplantim të veshkave nga aktorja dhe miku Francia Raisa. Gjatë transplantimit, Gomez thyen një arterie. Një operacion emergjent u zhvillua për të ndërtuar një arterie të re duke përdorur një venë nga këmbët e saj.

Jeta e hershmeRedakto

Selena Gomez u lind nga Ricardo Gomez dhe Mandy Teefy e cila ishte një këngëtare në skenat e Amerikës, kur Mandy ishte 16 vjeç ajo solli në jetë Selenën. Si nacionalitet i Selenës është se babai i saj është meksikan ndërsa e ëma italiane.

KarrieraRedakto

Në sezonin e 7-të të Barnit Selena u bë si rol kryesorë. Si aktore Selena filloi që nga viti 2002. Ndërsa si këngëtare filloi kur bëri debutimin në Disney në serialin që ende transmetohet dhe shikohet nga miliona teleshikues Magjistarët e sheshit Ujeverli. Ne 2006 u shfaq si guest star ne Hannah Montana .

MuzikaRedakto

I formuar në 2009, Selena Gomez & Scene (aka Selena & Scene) është një grup pop i cili përbëhet nga Selena Gomez në vokal, Ethan Roberts në kitarë, Clement Joey në bas, Greg Garman në bateri dhe Dane Forrest në tastierë. "Kiss & Tell" është albumi debutues dhe u lëshua më 29 shtator, 2009 nga Hollywood Records. Më 5 mars, 2010, albumi ishte certifikuar Gold nga RIAA. [2] Kenga "Naturally", ishte certifikuar Platinum nga RIAA më 15 korrik, 2010. Albumi i dyte grupit "A Day Wthout Rain" u leshua më 17 shtator, 2010.Rekord i debutimit në Billboard 200 në numrin 4, shitur 66.000 kopje. Më 19 janar, 2011, albumi ishte certifikuar Gold nga RIAA.Albumi i tretë i grupit "When the Sun goes Down" (Otherside i titulluar më parë), lëshuar më 28 qershor, 2011. Albumi debutoi në numrin 4 në Billboard 200, duke shitur 78.000 kopje javën e saj të parë, Kenga "Who Says" ishte certifikuar Platinum nga RIAA më 23 qershor. Ajo konsiderohet si nje nga femrat me te bukura ne bote .FilmografiaRedakto

Film
Viti Filmi Roli Shrkime
2003 Spy Kids 3-D: Game Over Vajza Waterpark Rol Kryesor
2005 Walker, Texas Ranger: Trial by Fire Julie
2006 Brain Zapped Emily Grace Garcia
2008 Horton Hears a Who! Mayor's Daughter si Këngëtare
Another Cinderella Story Mary Santiago
2009 Princess Protection Program Carter Mason Disney Channel Original Movie
Wizards of Waverly Place: The Movie Alex Russo
Arthur and the Vengeance of Maltazard Princess Selenia Zëvëndësueja e Madonnës
2010[1] Ramona and Beezus Beatrice "Beezus" Quimby Rol Kryesorë
2011 What Boys Want - 2012 Worthy Descendant Ariel Wallton Rol kryesor
Televizion
Viti Emri Roli Shkrime
2002-2003 Barney & Friends Gianna Rol Kryesorë
2007-present Wizards of Waverly Place Alex Russo Rol Kryesorë
2008 Disney Channel Games Vetvetja Pjesmarrëse
Mysafire
Viti Emri Roli Shkrime
2006 The Suite Life of Zack & Cody Gwen "A Midsummer's Nightmare" (Sezoni 2, Episodi 22)
2007 Hannah Montana Mikayla "I Want You to Want Me... to Go to Florida" (Sezoni 2, Episodi 13)
2009 Sonny With a Chance Vetvetja "Battle of the Networks' Stars" (Sezoni 1, Episodi 13)
The Suite Life on Deck Alex Russo "Double-Crossed" (Sezoni 1, Episodi 21)
Extreme Makeover Home Edition Vetvetja Mysafire

DiskografiaRedakto

Albume : Kiss&Tell (2009) Kenget

Viti Kënga Pozita në Top-Lista Albumi
US CA
2008 "Tell Me Something I Don't Know" 58 Another Cinderella Story
2009 "Magic"(Kënd.Pilot) 61 86 Wizards of Waverly Place
Me Selena Gomez dhe the Scene
2009 "Falling Down" 82 83 Kiss & Tell
"Winter Wonderland" All Wrapped Up Volume 2
"Naturally" 124 Kiss & Tell
Bashkpunime dhe si artiste e dytë
2009 "Whoa Oh!" (me Forever The Sickest Kids)
"One and the Same" (me Demi Lovato) 82 Disney Channel Playlist
"Send It On" (with Demi Lovato, Jonas Brothers, dhe Miley Cyrus) 20

ReferimetRedakto

  1. ^ "Selena Gomez, Joey King Are Beezus and Ramona". Artistdirect.com. Marrë më 2009-08-06.

Stampa:Https://en.wikipedia.org/wiki/ë_Gomez