Gregori IV

Papë nga viti 827 deri në vitin 844

Papa Gregori IV ( l. ?, Roma - v. 25 janar 844, ) ishte papa i 101 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më dhjetor 827 dhe deri më 25 janar 844. Paraardhës i tij ishte papa Valentini, ndërsa pasardhësi papa Serxhio II.

Papa Gregori IV
Greg4papa.jpg
papa i 101 i Kishës Katolike
Zgjedhja dhjetor 827
Shenjtërimi 29 mars 828
Fundi papatit 25 janar 844
Paraardhësi papa Valentini
Pasardhësi papa Serxhio II
Lindja Roma, ?
Vdekja 25 janar 844
Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Valentini
Papë
dhjetor 82725 janar 844
Pasardhësi 
papa Serxhio II