Gubavci është rezerevat strikt i natyrës që nga viti 1959. Gjendet në pjesën perëndimore të Pejës duke krijuar një pamje mjaft impozante rrëzë Koprivnikut. Sipërfaqja e zonës është 38 ha.

Gubavci
ShtetiKosovë
KomunaPejë
Sipërfaqja38 ha
Krijimi1959

Vlerat më të rëndësishme të zonës paraqesin llojet disa endemike dhe endemorelikte me theks të veçantë lloji Forsythia europaea. Lloje tjera interesante janë edhe llojet: Centaurea kosaninii, Fumana bonapartei etj. Sipas literaturës përmendet edhe lloji stenoendemik Rubus ipecensis.[1]

Burimi

Redakto
  1. ^ "RAPORT PËR GJENDJEN E NATYRËS 2010 - 2014" (PDF). ammk-rks.net. Prishtinë: MINISTRIA E MJEDISIT DHE PLANIFIKIMIT HAPESINOR. 2015. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 10 shtator 2016. Marrë më 1 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)