Hämeenkyrö (finlandisht: Hämeenkyrön kunta suedisht: Tavastkyro kommun), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Pirkanmaa.

Hämeenkyrö
Hämeenkyrön kunta Tavastkyro kommun
Komunë
noform
Vendi i lindjes së laureatit finlandez të çmimit Nobel, Frans Emil Sillanpää
Stema_figura
Vendndodhja
Hämeenkyrö is located in Finlanda
Hämeenkyrö
Hämeenkyrö
Vendndodhja e Hämeenkyrö në Finlandë

Koordinatat: 61°38′V 23°12′L / 61.633°V 23.200°L / 61.633; 23.200

Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Pirkanmaa
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Kari Häkämies
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 505.10 [1] km2
Popullsia 10,622 [2] banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.hameenkyro.fi

Komuna ka një popullsi prej 10,622 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 505.10 kilometra katrorë (195.02 sq mi) prej të cilës 41.34 km2 (15.96 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 22.9 banorë për kilometër katror (59/sq mi).

Frans Eemil Sillanpää, një Laureat i Nobelit në Letërsi, ka lindur në Hämeenkyrö.

ReferimetRedakto

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 korrik 2015.

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Hämeenkyrö – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale