37°02′16″N 27°25′27″E / 37.03778°N 27.42417°E / 37.03778; 27.42417 Halikarnasi (Halikarnāssós ose Ἀλικαρνασσός Alikarnāssós) ishte një qytet antik grek në atë që tani është qyteti BodrumTurqi. Halikarnasi shtrihej në jugperëndim të krahinës Caria në një vend piktoresk dhe i favorshëm në Gjirin e Qeramikës. Qyteti ishte i famshëm për Mauzoleumin e Halicarnassus, i njohur gjithashtu thjesht si Varri i Mausolus, emri i të cilit siguronte origjinën e fjalës " mauzoleum ". Mauzoleu, i ndërtuar nga 353 në 350   Para Krishtit, u rendit si një nga shtatë mrekullitë e botës antike .

Gërmadhat e Mauzoleut të Halikarnasit - Njërit nga Shtatë Mrekullitë e Botës Antike

Historia e Halikarnasit ishte e veçantë për dy çështje të ndërlidhura. Halikarnasi mbante një sistem monarkik të qeverisjes në një kohë kur shumica e shteteve të tjera të qyteteve greke kishin kohë që kishin hequr qafe organizimet monarkiste. Dhe së dyti, ndërsa fqinjët e tyre jonë u rebeluan kundër sundimit persian, Halikarnasi mbeti besnik ndaj persianëve dhe formoi një pjesë të Perandorisë Persiane derisa Aleksandri i Madh e pushtoi atë në rrethimin e Halikarnasit në vitin 334 pes.

Halikarnasi fillimisht përfshinte vetëm një ishull të vogël afër bregut të quajtur Zephyria, i cili ishte emri origjinal i vendbanimit dhe lokacioni i tanishëm i Kalasë së madhe të Shën Pjetrit të ndërtuar nga Kalorësit e Rodosit në vitin 1404. Sidoqoftë, me kalimin e kohës, ishulli u bashkua me kontinentin, dhe qyteti ishte zgjeruar duke përfshirë Salmacisin, një qytet më i vjetër i Leleges dhe Carianës dhe lokacioni i kështjellës së mëvonshme.

Shih edhe Redakto

Literatura Redakto

 • Cook, B. F., Bernard Ashmole, and Donald Emrys Strong. 2005. Relief Sculpture of the Mausoleum At Halicarnassus. Oxford: Oxford University Press.
 • Dinsmoor, William B. (1908). "The Mausoleum at Halicarnassus". American Journal of Archaeology. 12 (1): 3–29, 141–197. doi:10.2307/496853. JSTOR 496853. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • F. Adler, F. (1900). "Das Mausoleum zu Halikarnass" (PDF). Zeitschrift für Bauwesen. 50: 2–19. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2012-04-02. Marrë më 2011-10-01. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Fergusson, James (1862). The Mausoleum at Halicarnassus restored in conformity with the recently discovered remains. London: J. Murry. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Jeppeson, Kristian. 2002. The Maussolleion at Halikarnassos: Reports of the Danish archaeological expedition to Bodrum: The superstructure, a comparative analysis of the architectural, sculptural, and literary evidence. Vol. 5. Aarhus, Denmark: Aarhus Univ. Press.
 • Newton, Charles Thomas; Pullan, Richard Popplewell (1862–1863). A history of discoveries at Halicarnassus, Cnidus & Branchidæ (2 Vols). London: Day and Son. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!). Google books: Volume 1, Volume 2.
 • Oldfield, Edmund (1895). "The Mausoleum at Halicarnassus. A new restoration". Archaeologia. 54: 273–362. doi:10.1017/s0261340900018051. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Oldfield, Edmund (1897). "The Mausoleum at Halicarnassus. The probable arrangement and signification of its principal sculptures". Archaeologia. 55: 343–390. doi:10.1017/s0261340900014417. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Preedy, J. B. Knowlton (1910). "The Chariot Group of the Maussolleum". Journal of Hellenic Studies. 30: 133–162. doi:10.2307/624266. JSTOR 624266. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Rodríguez Moya, Inmaculada, and Víctor Mínguez. 2017. The Seven Ancient Wonders In the Early Modern World. New York: Routledge.
 • Six, J. (1905). "The pediments of the Maussolleum". Journal of Hellenic Studies. 25: 1–13. doi:10.2307/624205. JSTOR 624205. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Steele, James, and Ersin Alok. 1992. Hellenistic Architecture In Asia Minor. London: Academy Editions.
 • Stevenson, John James (1909). A restoration of the Mausoleum at Halicarnassus. London: B. T. Batsford. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 • Wiater, Nicolas. 2011. The Ideology of Classicism: Language, History, and Identity In Dionysius of Halicarnassus. New York: De Gruyter.
 • Winter, Frederick E. 2006. Studies In Hellenistic Architecture. Toronto: University of Toronto Press.