Hamid Dizdari (22 shkurt 1907 – 17 korrik 1967) ishte një shkrimtar dhe poet boshnjak. Ai është vëllai i poetit të shquar boshnjak Mak Dizdarit.

BiografiaRedakto

Hamid Dizdar u lind në një familje boshnjake në Stolac, Bosnja dhe Hercegovina.[1] Ai ishte biri i Muharremit (vdiq më 1923) dhe Nezira ( Baboviqit; 1881-1945).[2] Hamid ishte fëmija më i madh nga tre fëmijët. Vëllai i vogël Mehmedalija shkoi zgjodhi të bëhej poet, i njohur me emrin Mak Dizdar. Motra e Hamidit Refika (1921-1945) dhe nëna Nezira u vranë në Kampin e Përqendrimit në Jasenovac.[3][4]

Dizdari ka punuar si nëpunës në qytetin e tij të lindjes Stolac para se të bëhej redaktor në Sarajevë për gazetën "Slobodna riječ", "Jugoslavenska pošta", "Pravda", dhe "Gajret".[5] Pas Luftës së Dytë Botërore, Dizdari u bë Drejtor i Arkivit të Qytetit të Sarajevës. Ai ka redaktuar revistat "Odjek", "Vidik" dhe "Zivot". Me shkrime poetike filloi të merrej gjersa shkruante shkrime të natyrës sociale, dhe pas një kohe u paraqit me librin Knjiga drugova (Libri i Shokëve) në vitin 1929.

VepraRedakto

 • Arabeske
 • Kasaba šapče
 • Zapisi u kamenu
 • Obasjane staze
 • Niko se ne vraća
 • Proljeće u Hercegovini

Shih edheRedakto

ReferimeRedakto

 1. ^ Shatzmiller, Maya (2002). Islam and Bosnia: Conflict Resolution and Foreign Policy in Multi-Ethnic States. McGill-Queen's University Press. fq. 35. ISBN 0-7735-2413-4. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Zašto se šuti o činjenici da su Srbi ubili 15.000 Jevreja". Diwan magazine. 26 maj 2013. Marrë më 29 mars 2015. Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Mak Dizdar: The Poet". SpiritofBosnia. Marrë më 29 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "U II SVJETSKOM RATU NA MOSTU U BRČKOM, ALI I U JASENOVCU SU STRADALI I BOŠNJACI!". Otisak. 13 maj 2013. Arkivuar nga origjinali më 9 qershor 2013. Marrë më 29 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Rođen Hamid Dizdar". Sutra. 22 shkurt 2015. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 29 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)