Hanko (finlandisht: Hangon kaupunkisuedisht: Hangö stad), është një komunëFinlandë. Ndodhet 130 kilometra (80 mi) në perëndim të Helsinkit, e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Uusimaa.

Hanko
Hangon kaupunkiHangö stad
Komunë dhe qytet
Porti lindor i bregdetit
Porti lindor i bregdetit
Official seal of {{{official_name}}}
Vendndodhja e Hanko në Finlandë
Vendndodhja e Hanko në Finlandë
Population
 • Total9.017 [1]
Websitewww.hanko.fi

Komuna ka një popullsi prej 9,017 banorë (30 qershor 2015)[1] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 800.15 kilometra katror (308.94 sq mi) prej të cilave 683.26 km2 (263.81 sq mi) është uji [2]. Dendësia e popullsisë është 77.14 banorë për kilometër katror (199.8/sq mi).

Në këtë komunë shumica e banorëve e kanë gjuhë të parë gjuhën finlandeze, ndërsa 44% e popullsisë gjuhën suedeze [3].

ReferimetRedakto

  1. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 28 dhjetor 2015. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  3. ^ "Popullsia sipas gjuhës dhe numrit të të huajve dhe sipërfaqes tokësore me km2 nga data 31 dhjetor 2008". Statistics Finland's PX-Web databases. Statistics Finland. Marrë më 29 mars 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Hanko – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale