Harrisburg, Pennsylvania (City of Harrisburg) është një qytet në qarkun Dauphinshtetit federal Pennsylvania, SHBA. Në Harrisburg, Pennsylvania jetojnë 49528 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është banor/km2 (6114 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 26.9 km2 (11.4 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 98 m (320 ft).

Harrisburg, Pennsylvania
Anglisht : City of Harrisburg
qytet
noform
From top to bottom, left to right: Harrisburg skyline; Market Square in Downtown Harrisburg; Pennsylvania State Capitol; Metro Bank Park; Walnut Street Bridge; Susquehanna River
Vendndodhja
Harrisburg, Pennsylvania is located in SHBA
Harrisburg, Pennsylvania
Harrisburg, Pennsylvania

Koordinatat: 40°16′11″V 76°52′32″P / 40.26972°V 76.87556°P / 40.26972; -76.87556

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Pennsylvania
Qarku Dauphin
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 26.9 km2
 •  urbane 539.7 km2
 •  tokësore 21 km2
 •  ujore 8.6 km2
Lartësia 98 m (m.n.d.)
Popullsia 49528 banorë (2010)
 •  urbane 383008 banorë
 •  aglomerati 528892 (97th) banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1719
Zona Kohore EST-5
Verore EDT-4
Kodi Postal 17101-17113, 17120-17130, 17140, 17177
Prefiksi 717
Koordinatat 40° 16′ 11″ Veri

76° 52′ 32″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.harrisburgpa.gov

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Harrisburg, Pennsylvania – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale