Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit (libri)

Harry Potter dhe i burgosuri i Azkabanit[1] është vepra e tretë e serisë së veprave Harry Potter të shkrimtares angleze J. K. Rowling.

Harry Potter dhe i burgosuri i Azkabanit
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban.jpg
Kopertina e librit
AuthorJoanne K. Rowling
Original titleHarry Potter And The Prisioner of Azkaban
TranslatorAmik Kasoruhu
CountryBritania e Madhe
LanguageAnglisht
Series3
SubjectHarry Potter
GenreFantazi
PublisherFlag of the United Kingdom.svg Bloomsbury Publishing
Flag of the United States.svg Scholastic Corporation
Flag of Canada.svg Raincoast Books
Flag of Albania.svg Shtëpia botuese Dituria
PagesFlag of the United Kingdom.svg 317
Flag of the United States.svg 435
Flag of Albania.svg 328
Preceded byHarry Potter dhe Dhoma e të fshehtave 
Followed byHarry Potter dhe kupa e zjarrit 

PërmbajtjaRedakto

Midis një morie të papriturash, hartash të magjepsura dhe hipogrifesh kokëforte, hallash fluturuese dhe libra që kafshojnë, Harry Potter e çon lexuesin në kapitullin e tretë të aventurave të tij. Harry, student i ri i shkollës prestigjoze të Magjisë dhe Shtrigërisë së Hoguortsit, këtë herë është i implikuar me një vrasës të rrezikshëm që, i arratisur nga burgu i tmerrshëm i Azkabanit, i është vënë pas për ta vrarë. Ndoshta këtë herë as shkolla e magjisë, as shokët më të ngushtë nuk do mund ta ndihmojnë, të paktën derisa midis tyre të mos jetë më i fshehur një tradhëtar.[nevojitet citimi]

FilmiRedakto

I mbështetur në romanin e J. K. Rowling, është një ndër filmat e historisë së Harry Potter. Për dikë që nuk e ka lexuar librin është goxha i mirëbërë, por nëse je besnik i librit, është pak i këshillueshem dhe mbi të gjitha zhgënjyes me shumë prerje, modifikime dhe skena të shtuara që në libër as që përmenden.

ReferimeRedakto

  1. ^ Rowling, J. K. (2003). Harry Potter dhe i burgosuri i Azkabanit. Amik Kasoruho (përkthyes). Tirana: Shtëpia Botuese Dituria. ISBN 99927-59-03-8. OCLC 53354300.

Shih edheRedaktoLidhje të jashtmeRedakto