Hasan Âli Yücel

politikan turk

Hasan Âli Yücel (17 dhjetor 1897 – 26 shkurt 1961) ishte minsitër i arsimit kombëtar i Turqisë prej dhjetorit 1938 deri në gusht 1946. Ai është i mirënjohur për reformat e tij në sistemin arsimor dhe themelimin e [[Instituti i Fshatrave|Instituteve të Fshatrave]. Ai ishte babai i Can Yücel, një poet i famshëm në Turqi.

Hasan Âli Yücel
Hasan Âli Yücel.jpg
Ministër i Arsimit Kombëtar
28 dhjetor 1938 – 5 gusht 1946
Paraardhësi: Saffet Arëkan
Pasardhësi: Reshat Shemsedin Sirer
Të dhënat personale
Lindi më: 17 dhjetor 1897
Lindi në: Stamboll, Perandoria Osmane
Vdiq më: 26 shkurt 1961
Vdiq në: Stamboll, Turqi
Shkolla e kryer: Fakulteti i Shkencave të Universitetit të Stambollit
Partia politike: Partia Republikane Popullore

Në vitin 1997, UNESCO u shoqërua me kremtimin e 100 vjetorit të lindjes së tij.[1]

ReferencesRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto