Helena Rojo lindur Maria Elena Enriquez Ruiz (18 gusht, 1944), në Mexico City është një aktore e famshme teatri e televizioniMeksikë.

Biografia Redakto

Helena Rojo e filloi karrierën e saj si modele në fillimet e viteve '60. Në fund të dekadës ajo filloi të studionte dramë me regjizorët e famshëm Carlos Ancira dhe Jose Luiz Ibanezduke bërë debutimin e saj të parë në 1968 në filmin El Club de los Suicidas.Po në të njëjtin vit, Helena u shfaq në filmin e saj të dytë, Los amigos. Ajo vazhdoi të punonte si modele dhe shfaqej në role të vogla filmash në fund të viteve '60 dhe në fillim të viteve '70.

Në 1969, ajo nënshkroi një kontratë ekskluzive me Productora Cinematográfica Marte. Më vonë, Helena e zhvilloi karrierën e saj të aktrimit në teatër dhe televizion. Në 1974,roli i saj i parë televiziv ishte roli kryesor në telenovelën Extraño en su pueblo. Ka qenë e martuar me aktorin Juan Ferrara për shumë vjet. Aktualisht, është e martuar me Benjamín Fernández, i cili nuk është nga industria e argëtimit. Helena është mamaja e tre fëmijëve: Leo, Patricia dhe Elena, të gjithë nga martesa e dytë.

Ajo ka punuar me talente internacionale si regjizori gjerman Werner Herzog dhe aktorin Klaus Kinski me një rol në filmin Aguirre, the Wrath of God (1972). Ajo gjithashtu është shfaqur në filmin Fox Trot (1976).

Në 2006, Helena u shfaq në versionin e ri të Mundo de Fieras si Miriam Rivas del Castillo, rol për të cilin fitoi cmimin Mejor Primera actriz të revistës TVy Novelas.

Në vitin 2007, ajo u ftua të festonte 50-vjetorin e telenovelave për Amor sin maquillaje. Në 2008, mori pjesë në telenovelën e famshme meksikane Cuidado con el angel në rolin e Cecilia Velarde. Gjithashtu, u shfaq dhe në miniserinë Locas de amor dhe në filmin Amor letra por letra. Në 2009, Helena u shfaq si personazhi kryesor negativ në versionin e tretë të Corazon Salvaje. Në vititn 2011, ajo mori pjesë në shfaqjen teatrale "Bajo Cero" (Nën zero), së bashku me aktorët Laura Flores dhe Alejandro Camacho. Në vitin 2012 do të marrë pjesë në telenovelën "Por Ella Soy Eva" që do të fillojë transmetimet në Meksikë më 20 shkurt 2012.

Filma Redakto

 • Luces de la noche (1994) as Tina
 • Guerrero negro (1993) as Eva
 • Los Años de Greta aka Greta's Years (1992) as Nora
 • Una Luz en la escalera (1992) as Adriana Bernal
 • Muerte ciega (1991) as Alisa
 • Reto a la vida (1990) as Elena
 • En el país de los pies ligeros (1983)
 • Misterio (1980) as Silvia
 • The Children of Sanchez (1978)
 • La Sucesion (1978)
 • La Gran Aventura Del Zorro (1976) as Elena
 • Mary, Mary, Bloody Mary (1976) as Greta
 • La Casa del Sur (1976) as Elena
 • The Other Side of Paradise (1975) as Alexandra
 • Más negro que la noche aka Blacker Than the Night (1975) as Pilar
 • Payo - un hombre contra el mundo (1974) as Lupe
 • Los Perros de Dios (1973) as Laura
 • Aguirre, der Zorn Gottes aka Aguirre: The Wrath of God (1972) as Inez
 • Aquellos años (1972) as Carlota
 • Espejismo aka Mirage (1972)
 • Ángeles y querubines (1972) as Angela
 • Victoria (1972)
 • Los Cachorros (1971) as Tere
 • Una vez un hombre (1971)
 • Fin de fiesta aka End of the Party (1971) as Elena
 • Muñeca reina aka Queen Doll (1971) as Laura
 • El Sabor de la venganza aka Eye for an Eye (1971) as Rina Pittman
 • Siempre hay una primera vez (1969) as Isabel
 • Los Amigos (1968)
 • El Club de los suicidas (1968)

Telenovelat Redakto

 • Por Ella Soy Eva (2012) .... Eugenia Mistral
 • Triunfo del amor (2010-2011) .... Vetvetja
 • Corazón salvaje (2009-2010) .... Leonarda Montes de Oca
 • Cuidado con el ángel (2008-2009) .... Cecilia de Velarde
 • Amor sin maquillaje (2007) ....Inés Rivera
 • Mundo de fieras (2006-2007) .... Miriam de Rivas del Castillo
 • Peregrina (2005-2006) .... Sabina
 • Inocente de ti (2004-2005) ..... Raquel Linares Robles / Rebeca Linares Robles
 • Amor real (2003) .... Doña Augusta Curiel de Peñalver y Beristain
 • Abrázame muy fuerte (2000-2001) .... Damiana Guillen/Juliana Guillen
 • Ramona (2000) .... Doña Ramona del Rocio Gonzaga viuda de Moreno
 • El privilegio de amar (1998-1999) .... Luciana Duval
 • Gente Bien (1997) .... Rebeca Balmori de Dumas
 • Retrato de familia (1995) .... Cecilia Mariscal de Preciado
 • Hora Marcada (1986)
 • Las secretas intenciones (1993) .... Antonieta Alcántara
 • La traición (1984) .... Antonia Guerra
 • Extraños caminos del amor (1981) .... Isabela
 • La hora del silencio (1978) .... Bárbara
 • La venganza (1977) .... María Olivares/Alejandra Balmaseda
 • Mañana será otro dia (1976) ....Paola
 • Extraño en su pueblo (1974)

Lidhje të jashtme Redakto