Henrik Shliman

Zbulimet e arkeologut Shliman

Henrik Shliman (Heinrich Schliemann) (Gjermanisht: [ˈʃliːman]; 6 janar 1822 – 26 dhjetor 1890) ishte biznesmen gjermanë  dhe  pionier në fushën e arkeologjisë. Ai ishte mbështetës i idesë se vendet e përmendura në veprat e Homerit kishin ekzituar me të vërtet dhe gërmues i sitit arkeologjikë të Hisarlikut, që tani njihet si Troja antike, së bashku me sitet Mikenase të Mikenës dhe Tirintit. Me punën e tij,  Shliman i kushtoji një vëmendje të madhe idesë se  Iliada e Homerit dhe Enea i Virgiilit pasqyronin në fakt  ngjarje reale historike.

Henrik Shliman
U lind në(1822-01-06)6 janar 1822
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
KombësiaGjermane
Karriera shkencore
FushatArchaeology
InfluencedArthur Evans
V. Gordon Childe

Por gërmimi nga ana e tij i nëntë shtresave me mbetje arkeologjike me dinamit është  kritikuar shumë, si një proces i cili shkatërrojë objekte të rëndësishme historike, duke përfshirë këtu edhe shtresën arkeologjike ku  besohet të ketë qenë shtrirë Troja historike.[1]

Së bashku me Arthur Evans, Shliman u bë pionier i studimit të qytetrimit Egjean të periudhës së Bronzit. Të dy burrat kishin kontakte me njëri-tjetrin, ndërsa Evans, ndërkaq kishte vizituar edhe sitet e gërmuara nga Shliman. Një nga gërmimet e rëndësishme që Shliman kishte planifikuar të bënte ishte edhe siti i Knososit, por ai vdiq përpara se të përmbushte këtë dëshirë të tijën. Ishte Artur Evans, i cili më pas e bleu këtë sitë dhe vazhdoi punën për zbulimin e tij.

Referime

Redakto
  1. ^ Stefan Lovgren. "National Geographic News". National Geographic Society. Marrë më 2012-12-18. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime

Redakto

Bibliografia

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto