Henry Cavendish FRS (10 tetor 1731 – 24 shkurt 1810) ishte filozof britanik, shkencëtar, kimist dhe fizikan i rëndësishëm teorik dhe eksperimantal. Kevendishi njihet për zbulimin e hidrogjenit ose si e quajti ai "ajrit të ndezshëm shpejt".[1] Ai përshkruan densitetin e këtij ajri, i cili formon ujin në oksidim, në një letër të vitit 1766 "On Factitious Airs". Antoine Lavoisier e riprodhoi më vonë eksperimentin e Kevendishit dhe ai dha elementit emrin e tij.

Henry Cavendish
Henry Cavendish
Lindi 10 Tetor 1731(1731-10-10)
Nicë, Mbretëria e Sardenjës
Vdiq 24 Shkurt 1810 (78 vjeç)
Londër, Angli
Kombësia Britanik
Fusha Kimi, Fizikë
Alma mater Universiteti i Kembrixhit
I njohur për Zbulues i Hidrogjenit
matja e dendësisë së Tokës

Si një njeri i turpshëm (thuhet se ka qenë me autizëm),[2] Kevendishi njihet për saktësi dhe precizitet në hulumtimet e tij në kompozimin e ajrit atmosferik, vetitë e gazrave të ndryshëm, sintezën e ujit, ligjin kryesor mbi atraksionin dhe riplusionin elektrik, një teori mekanike të nxehtësisë, dhe llogaritjet e densitetit (dhe kështu edhe të masës) së Tokës. Eksperimenti i tij për matjen e densitetit të Tokës njihet si Eksperimenti i Kevendishit.

BiografiaRedakto

Jeta e hershmeRedakto

Hulumtimet kimikeRedakto

Densiteti i TokësRedakto

 Artikulli kryesor: Eksperimenti i Kevendishit.

Hulumtimet elektrikeRedakto

VdekjaRedakto

Personaliteti dhe trashëgimiaRedakto

Shkrime të zgjedhuraRedakto

  • Cavendish, Henry (1921). Scientific Papers. 1. Cambridge: Cambridge University Press. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)-edited by James Clerk Maxwell and revised by Joseph Larmor
  • Cavendish, Henry (1921). Scientific Papers. 2. Cambridge: Cambridge University Press. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)–edited by James Clerk Maxwell and revised by Joseph Larmor
  • Cavendish, Henry (1879). The Electrical Researches of the Honourable Henry Cavendish. Cambridge: Cambridge University Press. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)–edited by James Clerk Maxwell

Shënime dhe referencaRedakto

  1. ^ Cavendish, Henry (1766). "Three Papers Containing Experiments on Factitious Air, by the Hon. Henry Cavendish". Philosophical Transactions. The University Press. 56: 141–184. doi:10.1098/rstl.1766.0019. Marrë më 6 nëntor 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Silberman, Steve, NeuroTribes: The Legacy of Autism and the Future of Neurodiversity, pp. 38-39, Allen & Unwin, 2015 ISBN 1-76011-362-X.

Për më tepërRedakto

  • Cavendish, Christa Jungnickel and Russell McCormmach, American Philosophical Society, 1996, ISBN 0-87169-220-1, 414 pp.
  • Cavendish: The Experimental Life, Christa Jungnickel and Russell McCormmach, Bucknell University Press, 1999, ISBN 0-8387-5445-7, 814 pp.

Lidhje të jashtmeRedakto


  Ky artikull nga Kimia është i cunguar. Ti mund të ndihmosh Wikipedian duke e përmirësuar këtë artikull.