Herat (Pashtisht: هرات) është qyteti i tretë më i madh i Afganistanit. Ka një popullsi prej rreth 436.300, dhe shërben si kryeqyteti i provincës Herat, i vendosur në luginën pjellore të lumit Hari në pjesën perëndimore të vendit. Ajo është e lidhur me Kandahar, Kabuli dhe Mazar-i-Sharif përmes Autostradës 1 ose rrugës unazore. Ajo është e lidhur më tej me qytetin e MeshhedIranin fqinj përmes qytetit kufitar të Islam Qala, dhe me MaryTurkmenistan në veri përmes qytetit kufitar Torghundi.

Herat
Pashtisht : هرات
Qytet
noform
Pamje të Heratit prej një kodre
Vendndodhja
Herat is located in Afganistani
Herat
Herat

Koordinatat: 34°20′31″V 62°12′11″L / 34.34194°V 62.20306°L / 34.34194; 62.20306

Administrimi
Shteti Flamuri Afganistani
Provinca Herat
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 143 km2
Lartësia 920 m (m.n.d.)
Popullsia 436,300 banorë
Dendësia 2,400 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1793
Zona Kohore UTC+04:30
Koordinatat 34° 20′ 31″ Veri

62° 12′ 11″ Lindje

Gjatë mesjetës, Herati u bë një nga qytetet e rëndësishme të Horasanit, siç njihej si Perla e Horasanit.[1] Ajo është qeverisur nga sundimtarë të ndryshëm afganë që nga fillimi i shekullit të 18-të.[2] Në vitin 1717, qyteti u pushtua nga forcat e Hotakiut derisa ata u dëbuan nga Afsharidët më 1729. Pas vdekjes së Nader Shahut dhe ngritjes në pushtet të Ahmed Shah Durranit në 1747, Herat u bë pjesë e Afganistanit.[2]

ReferimetRedakto

  1. ^ Ḥamd-Allāh Mustawfī of Qazwīn (1340). "The Geographical Part of the NUZHAT-AL-QULŪB". Translated by Guy Le Strange. Packard Humanities Institute. Arkivuar nga origjinali më 2013-07-26. Marrë më 2011-08-19. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Singh, Ganda (1959). Ahmad Shah Durrani, father of modern Afghanistan. Asia Publishing House, Bombay. (PDF version 66 MB Arkivuar 7 shkurt 2013 tek Wayback Machine