Herat (Pashtisht: هرات) është qyteti i tretë më i madh i Afganistanit. Ka një popullsi prej rreth 436.300, dhe shërben si kryeqyteti i provincës Herat, i vendosur në luginën pjellore të lumit Hari në pjesën perëndimore të vendit. Ajo është e lidhur me Kandahar, Kabuli dhe Mazar-i-Sharif përmes Autostradës 1 ose rrugës unazore. Ajo është e lidhur më tej me qytetin e MeshhedIranin fqinj përmes qytetit kufitar të Islam Qala, dhe me MaryTurkmenistan në veri përmes qytetit kufitar Torghundi.

Herat
هرات
Qytet
Pamje të Heratit prej një kodre
Pamje të Heratit prej një kodre
Skeda:Afganistani
Popullsia
 • Gjithsej436.300

Gjatë mesjetës, Herati u bë një nga qytetet e rëndësishme të Horasanit, siç njihej si Perla e Horasanit.[1] Ajo është qeverisur nga sundimtarë të ndryshëm afganë që nga fillimi i shekullit të 18-të.[2] Në vitin 1717, qyteti u pushtua nga forcat e Hotakiut derisa ata u dëbuan nga Afsharidët më 1729. Pas vdekjes së Nader Shahut dhe ngritjes në pushtet të Ahmed Shah Durranit në 1747, Herat u bë pjesë e Afganistanit.[2]

Referimet Redakto

  1. ^ Ḥamd-Allāh Mustawfī of Qazwīn (1340). "The Geographical Part of the NUZHAT-AL-QULŪB". Translated by Guy Le Strange. Packard Humanities Institute. Arkivuar nga origjinali më 2013-07-26. Marrë më 2011-08-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Singh, Ganda (1959). Ahmad Shah Durrani, father of modern Afghanistan. Asia Publishing House, Bombay. (PDF version 66 MB Arkivuar 7 shkurt 2013 tek Wayback Machine