Ishikawa në FanimeCon më 2017

Hideo Ishikawa (石川 英郎 Ishikawa Hideo, lindi më 13 dhjetor 1969) është dublues japonez. Ai punon për Aoni Production.

Ai është i njohur për dublimin e tij si Itachi UchihaNaruto, Squall LeonhartFinal Fantasy VIII, Jushiro Ukitake në Bleach dhe Pierre de Chaltier në Tales of Destiny.

AnimeRedakto

1993
1994
1998
1999
2000
2001
2003
2004
2005
2006
2007
 • Naruto Shippuden (Itachi Uchiha)
 • Kaiji (Funai)
2008
2009
 • La Corda D'Oro ~secondo passo~ (Hiroto Kanazawa)
 • Phantom ~Requiem for the Phantom~ (Issac Wisemel)
2010
 • Tegami Bachi (Dr. Thunderland Jr)
 • Tegami Bachi: Reverse (Dr. Thunderland Jr.)
 • Battle Spirits: Brave (Rahze)
 • Yu-Gi-Oh! 5D's (Z-ONE)
 • Ring ni Kakero 1: Shadow(Kazuki Shinatora)
2011
 • We Without Wings - Under the Innocent Sky (Karuo Karube)
 • Gosick (Wong Kai)
 • Ring ni Kakero 1: Sekai Taikai-hen (Kazuki Shinatora)
2012
2013
2014
2015
2016
2017
 • Senki Zesshō Symphogear AXZ (Genjūrō Kazanari)