Disambig.svg Për qarkun shiko: Hualien.


'Hualien (Kinezisht: 花蓮市) është qytet dhe zyra qendrore e qarkut Hualien, Tajvan. Ndodhet në bregdetin lindore të Tajvanit në Oqeanin Paqësor.

Hualien
Kinezisht : 花蓮市
Qytet
noform
Zyra e qytetit
Administrimi
Shteti Flamuri Republika Popullore e Kinës
Qarku Hualien
Kryetari i Bashkisë Wei Chia-hsien
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 29.4095 km2
Popullsia 104,295 banorë (janar 2018)
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 970
Faqja Zyrtare www.hualien.gov.tw

KlimaRedakto

Hualien ka klimë tropikale që kufizohet në një klimë subtropikale të lagësht.

Temperatura të verës: 25–32 °C Temperatura të dimrit: 15–21 °C Temperatura mesatare vjetore: 23 °C Rreshjet mesatare: 2177 mm

ArsimiRedakto

Hualien ka 3 universitete, 16 shkolla fillore, 37 kisha dhe 31 tempuj.

BinjakëzimetRedakto