Hunedoara (Gjermanisht: Eisenmarkt; Hungarisht: Vajdahunyad) është qytet në rajonin Transylvania, Rumania. Ndodhet në jugperëndim të Transylvanisë afër maleve Poiana Ruscă dhe administron pesë fshatra: Boș (Bós), Groș (Grós), Hășdat (Hosdát; Hochstätten), Peștișu Mare (Alpestes) and Răcăștia (Rákosd).

Hunedoara
Qytet
noform
Hunedoara
Stema_figura
Stema e Hunedoaras
Vendndodhja
Hunedoara is located in Rumania
Hunedoara
Hunedoara

Koordinatat: 45°46′11″V 22°55′13″L / 45.76972°V 22.92028°L / 45.76972; 22.92028

Administrimi
Shteti Flamuri Rumania
Qarku Qarku Hunedoara
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 97 km2
Lartësia 278 m (m.n.d.)
Popullsia afërsisht 58.000[1] [2] banorë (2011)
Dendësia 613 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Kodi Postal 331006–331167
Koordinatat 45° 46′ 11″ Veri

22° 55′ 13″ Lindje

EtimologjiaRedakto

Shpjegimi më i mundshëm për emrin rumanian "Hunedoara" është transliterimi i emrit hungarezë "Hunyadvár" që do të thotë "Kalaja e Hunejdid" që shumë hungarezë e përdorin këtë prapashtesë. Historikisht, emri i qytetit ishin: Hungnod (1265), Huniad (1278), Hwnyadwar (1409), Vayda Hunyadi (1575). emri i mëvonshëm hungareze Vajdahunyad (voivode Hunyad) i referohet John Hunyadi. Etimologjia e familjes Hunyadi nënkupton një origjinë Vllahe (rumune).

DemografiaRedakto

Viti 1850 regjistroi 1,937 banorë, duke përbërë 1,275 rumunë, 248 hungarezë, 237 gjermanë, 101 sllovakë dhe 86 romë. Banorët që kanë shprehur përkatësinë e tyre fetare janë 992 ortodoks, 370 katolikë oriental, 316 katolikë romakë, 181 reformues, 42 ungjillor dhe 36 jehudë. Viti 1900 regjistroi 4,419 banorë, e përbërë prej 1,987 rumunë, 1,896 hungarezë, 365 gjermanë, dhe 101 sllovakë.

Sipas regjistrimit të vitit 2011, popullsia e komunës Hunedoara është 60,525 banorë, duke pasur rënie krahasuar me regjistrimim e mëparshëm më 2002, kur ishin 71,257 banorë.[1]

ReferimetRedakto

  1. ^ a b "Recensământul Populației și al Locuințelor 2002 - populația unităților administrative pe etnii". Kulturális Innovációs Alapítvány (KIA.hu - Fundația Culturală pentru Inovație). Marrë më 2013-08-06. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Rezultatele finale ale Recensământului din 2011: "Tab8. Populația stabilă după etnie – județe, municipii, orașe, comune". Instituti Kombëtar i Statistikave nga Rumania. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)