Janosh Huniadi

Politikan dhe komandant hungarez i shekullit të 15
(Përcjellë nga John Hunyadi)

Janosh Huniadi (hungarisht: Hunyadi Janos, rumanisht: Ioan de Hunedoara; rr. 1406 – 11 gusht 1456) ishte nje udheheqes i ushtrise hungareze dhe figure politike ne Evropen Qendrore dhe Juglindore gjate shekullit te 15-te. Ai ishte dhe nje nga aleatat me besnike te Skenderbeut gjate pushtimit otoman.Sipas burimeve me bashkekohore, ai ishte i biri i nje familje fisnike me origjine rumune. Ai pervetesoj aftesite ushtarake ne territoret kufitare ne jug te Mbreterise se Hungarise, te cilat ishin te ekpozuara ndaj sulmeve Osmane.

Janosh Huniadi
Regjent-Guvernatori i Mbretërisë së Hungarisë
Vojvod i Transilvanisë
Iancu Hunedoara.jpg
BashkëshorteErzsébet Szilágyi
FëmijëLadislaus Hunyadi
Matthias Corvinus
ShtëpiaShtëpia e Huniadit
I atiVoyk
E ëmaElizabeth Morsina
Lindirr. 1406
Vdiq11 gusht 1456
Zimony/Zemun,
Mbretëria e Hungarisë (tani Serbi)
VarrimiSt. Michael's Catholic Cathedral,
Gyulafehérvár/Alba Iulia,
Mbretëria e Hungarisë (tani Rumani)
Nënshkrimi

Femijeria (rr. 1406rr. 1420)Redakto

Një statut për lejë mbretërore e lëshuar më 18 tetor 1409 përmban referencën e parë për Janosh Huniadi-n [1][2][3].

Rritja e nje gjeneraliRedakto

General dhe politikianRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ Kubinyi 2008, f. 7.
  2. ^ Teke 1980, f. 80.
  3. ^ E. Kovács 1990, f. 7.