Papa Piu II (Enea Silvio Piccolomini l. 18 tetor 1405, Corsignano - v. 14 gusht 1464, Ankona) ishte papa i 210 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 19 gusht 1458 dhe deri më 14 gusht 1464. Paraardhës i tij ishte papa Kalisti III, ndërsa pasardhësi papa Pali II.

Papa Piu II
Pio II
Piu II
papa i 210 i Kishës Katolike
3 shtator 1458
C o a Pio II.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 19 gusht 1458
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 14 gusht 1464
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Kalisti III
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Pali II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Enea Silvio Piccolomini
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Corsignano, 18 tetor 1405
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Ankona, 14 gusht 1464
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Sant’Andrea della Valle

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead. {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Kalisti III
Papë
19 gusht 145814 gusht 1464
Pasardhësi 
papa Pali II