Huntington, West Virginia

Huntington, West Virginia (Huntington) është një qytet në qarkun Cabell, Wayneshtetit federal West Virginia, SHBA. Në Huntington, West Virginia jetojnë 49138 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 1170.6 banor/km2 (3031.9 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 47.81 km2 (18.46 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 172 m (564 ft).

Huntington, West Virginia
Anglisht : Huntington
qytet
noform
Clockwise: the Paul Ambrose Trail for Health (PATH), Fourth Avenue, the downtown skyline as seen from across the Ohio River, Harris Riverfront Park, and the Huntington Welcome Center at Heritage Station.
Stema_figuraCity flag of Huntington, WV.jpg
Vendndodhja
Huntington, West Virginia is located in SHBA
Huntington, West Virginia
Huntington, West Virginia

Koordinatat: 38°25′15″V 82°25′25″P / 38.42083°V 82.42361°P / 38.42083; -82.42361

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal West Virginia
Qarku Cabell, Wayne
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 47.81 km2
 •  tokësore 42.01 km2
 •  ujore 5.8 km2
Lartësia 172 m (m.n.d.)
Popullsia 49138 banorë (2010)
 •  urbane 202,637 (US: 178th) banorë
 •  aglomerati 364,101 (US: 144th) banorë
Dendësia 1170.6 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1775
Zona Kohore Eastern Standard Time-5
Verore Eastern Daylight Time-4
Kodi Postal 25701-25729, 25755, 25770-25779, 25704
Prefiksi 304 & 681
Koordinatat 38° 25′ 15″ Veri

82° 25′ 25″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.cityofhuntington.com

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Huntington, West Virginia – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale