Hvar (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Split-DalmacijaKroaci.

Hvar
Hvar from Fortica.JPG
Popullsia
 • Gjithsej3.743

DemografiaRedakto

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 3743 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 3738 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 3672 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 0.13%[2].

Shih edheRedakto

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Hvar – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

ReferimeRedakto

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 27 tetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)