Hyvinkää

qytet në Finlandë

Hyvinkää (finlandisht: [Hyvinkään kaupunki] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Uusimaa.

Hyvinkää
Hyvinkään kaupunki
Komunë dhe qytet
Ndërtesa Ahjo nga 1935 në qendër të Hyvinkää. Kisha e Hyvinkää në sfond.
Ndërtesa Ahjo nga 1935 në qendër të Hyvinkää. Kisha e Hyvinkää në sfond.
Flamuri i {{{official_name}}}
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej46.512 [1]
Faqja zyrtarewww.hyvinkaa.fi

ReferimeRedakto

  1. ^ "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 4 janar 2016.
  2. ^ "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Hyvinkää – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Stampa:WWT