International Business Machines (IBM) (NYSEIBM) është një firmë amerikane, konsulente dhe me teknologji multinacionale me seli në Armonk, New York. IBM prodhon dhe shet pajisje kompjuterike dhe software, dhe ofron infrastrukturën, hosting dhe shërbimet konsulltuese në fushat duke filluar nga kompjuterat mainframe deri në nanoteknologji.[2]

International Business Machines
Lloji Publike
Shkurtimi NYSEIBM
Dow Jones Industrial Average Component
Industria Information technology
Themeluar Endicott, New York
16 qershor 1911
Themeluesi Thomas J. Watson
Selia Armonk, New York, United States
Zona e mbështetjes Worldwide
Kryesuesit Samuel J. Palmisano
(Chairman, President and CEO)
Produkte See products listing
Të ardhurat rritje US$ 99.870 billion (2010)[1]
Të ardhurat operative rritje US$ 19.273 billion (2010)[1]
Të ardhurat neto rritje US$ 14.833 billion (2010)[1]
Totali i aktiveve rritje US$ 113.452 billion (2010)[1]
Totali i ekuitetit rritje US$ 23.172 billion (2010)[1]
Punonjësit 426,751 (2010)[1]
Nëndegët Hardware
Financing
Services
Software
Adresa e internetit IBM.com

Kompania u themelua Në 1911 si Computing Tabulating Recording Corporation përmes një bashkimi të katër kompanive: Tabulating Machine Company, International Time Recording Company, Computing Scale Corporation, dhe Bundy Manufacturing Company.[3][4] CTR miratoi emrin International Business Machines në 1924, duke përdorur më herët një emër të caktuar nga një filial i CTR në Kanada dhe më vonë në Amerikën Jugore. Kulturën e saj të veçantë dhe të quajtur prodhim i ka dhënë pseudonimin Big Blue.

BurimiRedakto

  1. ^ a b c d e f "2010 Form 10-K, International Business Machines Corporation". United States Securities and Exchange Commission. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Nanotechnology & Nanoscience". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "IBM Archives: Frequently Asked Questions" (PDF). Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Frank P. Bennett (1911). United States Investor. 22, Part 1. fq. 1025. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

Të dhënat e biznesit