Vista-system.png Ky artikull në lidhje me Informatika është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.

iOS
Apple iOS.svg
Kompania / zhvilluesiApple Inc.
Programuar nëC, C++, Objective-C
Familja OSOS X, UNIX
ShtetiCurrent
BurimiClosed source
Publikimi fillestarKorrik 29, 2007; 14 vite më parë (2007-07-29)
Publikimi fundit
iPhone 3GS, 4, 4S and 5
iPad 2, 3, 4
iPad Mini
iPod Touch 4th generation and 5

6.1.3 (Build 10B329)  (Mars 19, 2013; 8 vite më parë (2013-03-19))[1]

Apple TV 2nd and 3rd generations

5.2.1 (Build 10B329a)  (Mars 19, 2013; 8 vite më parë (2013-03-19))[2]

[±]
Publikimi fundit6.1 (Build 10B5105c)  (Nëntor 12, 2012; 9 vite më parë (2012-11-12)) [±]
Gjuhët34 languages[3][4]
Paketa e menaxherit.deb
Platformat e mbështeturaARM (iPhone, iPod Touch, iPad, iPad Mini, and 2nd gen. and higher Apple TV), Apple A4, Apple A5, Apple A5X, Apple A6, Apple A6X
Lloji kernelHybrid (XNU)
Ndërfaqja përdoruesitCocoa Touch (multi-touch, GUI)
LicensaProprietary EULA except for open-source components
Faqja zyrtarewww.apple.com/ios/

iOS eshte nje sistem operativ per paisje mobile dhe tablet i zhvilluar nga kompania Apple. Ishte ky sistem i pari qe e futi boten e telefonave ne nje epoke realisht te re ku telefonat behen te zgjuar dhe kryejne veprime qe me pare i kryenin vetem kompjuterat.

Pas prezantimit te ketij sistemi nga themeluesi i Apple, Steve Jobs te gjithe kompanite e telefonave filluan te ndiqnin idete e iOS per te ardhmen e telefonave te tyre.

iOS perdoret ne paisje me multi touchscreen ku veprimet ne telefon kryehen me prekjen ne ekran me nje ose disa gishta njeheresh. Paisjet me iOS kane parametra shume te zhvilluar dhe ne ditet e sotme ato konkurojne me parametrat e kompjuterave.

Gjate viteteve ashtu si cdo sistem dhe iOS ka marre update te rendesishme duke shtuar opsione te reja, duke zgjatur jetegjatesine e baterise apo duke hequr disa probleme me sigurine.Kompania Ios ka nxjerre shume telefona te modelit te fundit si:Iphone4 4s 5 5s 5c dhe Iphone 6 6s iphone 7 7s 8 iphne x xs xs max dhe Ipod ose ipad

ReferimetRedakto

  1. ^ "iOS 6.1.3 Software Update". Apple Inc. 19 mars 2013. Marrë më 2013-03-19. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Apple security updates". Apple Inc. 19 mars 2013. Marrë më 2013-04-15. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Apple – iPad 4 – View the technical specifications for iPad 4". Apple. Marrë më tetor 6, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Apple – iPad mini – View the technical specifications for iPad mini". Apple. Marrë më tetor 29, 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)