Imelda Staunton lindi më 9 janar të vitit 1956Londër, Angli, është aktore britanike, e nominuar për Oskar dhe për Golden Globe nër vitin 2005 në kategorinë Aktorja më e Mirë Kryesore për rolin në filmin Vera Drake.

Nominimet dhe ShpërblimetRedakto

Imelda Staunton u nominua për 26 shpërblime nga të cilat 17 i fitoi.

ShpërblimetRedakto

NominimetRedakto

FilmografiaRedakto

  Ky artikull në lidhje me Filmi është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.