Ingå (suedisht: Ingå kommun finlandisht: Inkoon kunta), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Jugore, dhe është pjesë e rajonit Uusimaa.

Ingå
Ingå kommun Inkoon kunta
Komunë
Kisha Ingå
Kisha Ingå
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Vendndodhja e Ingå në Finlandë
Vendndodhja e Ingå në Finlandë
Popullsia
 • Total5.615[1]
Faqja zyrtarewww.inga.fi

Komuna ka një popullsi prej 5,615 banorë (30 qershor 2015)[1] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 954.06 kilometra katror (368.36 sq mi) prej të cilave 604.21 km2 (233.29 sq mi) është uji [2]. Dendësia e popullsisë është 16.05 banorë për kilometër katror (41.6/sq mi.

Komuna është dy-gjuhësore, me shumicë janë folësit e gjuhës suedeze, ndërsa finlandishtja është pakicë.

ReferimetRedakto

  1. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 5 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Ingå – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale