Papa Inoçenti VIII (Giovanni Battista Cybo l. 1432, Genova - v. 25 korrik 1492, Roma) ishte papa i 213 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 29 gusht 1484 dhe deri më 25 korrik 1492. Paraardhës i tij ishte papa Sisto IV, ndërsa pasardhësi papa Aleksandri VI.

Papa Inoçenti VIII
Innocenzo VIII
papa i 213 i Kishës Katolike
C o a Innocenzo VIII.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 29 gusht 1484
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 12 shtator 1484
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Fundi papatit 25 korrik 1492
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi papa Sisto IV
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Pasardhësi papa Aleksandri VI
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Giovanni Battista Cybo
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Genova, 1432
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja Roma, 25 korrik 1492
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Varrimi Bazilika e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Sisto IV
Papë
29 gusht 148425 korrik 1492
Pasardhësi 
papa Aleksandri VI