Inxhinieri kompjuterike e quajtur gjithashtu edhe si Inxhinieria e sistemeve kompjuterike, është një disiplinë që integron disa fusha të inxhinierisë elektrike dhe shkencat kompjuterike, të nevojshme për të zhvilluar sistemet kompjuterike.[1]

Kryesisht kjo degë merret me studimin dhe zhvillimin e metodave për prodhimin, dizajnimin e pajisjeve kompjuterike. E ka marrë emrin inxhinieri për vetë faktin se këtu janë përmbledhur njëkohësisht njohuri për hardware-in po ashtu edhe për software-in.

ReferimetRedakto

  1. ^ IEEE Computer Society; ACM (12 dhjetor 2004). Computer Engineering 2004: Curriculum Guidelines for Undergraduate Degree Programs in Computer Engineering (PDF). fq. iii. Marrë më 21 prill 2006. Computer System engineering has traditionally been viewed as a combination of both electronic engineering (EE) and computer science (CS). Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)