Ishulli i Maligradit

ishull

Maligrad ose Qyteti i Vogël është një ishull ndodhet thellë brenda shqiptare, pjesë e Liqenit të Prespës, me shumë shpella të përshtatshme për kafshët e egra dhe një qarkore cliff.[1] Formuar si një tadpole, ajo përmban disa pemë dhe një zonë e rërës. Ishulli përmban një famshme të Shën Maria e Kishës, e ndërtuar nga Kesar Novak (Qesar Novaku), një lokal fisnik, në 1369.[2]

Pamje nga ishulli

Ajo ka një sipërfaqe prej gati 5 hektarë.

ReferimetRedakto

  1. ^ Gillian Gloyer (2012). Albania. Bradt Travel Guides. ff. 139–. ISBN 978-1-84162-387-0. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Anamali, Skënder (2002). Historia e popullit shqiptar në katër vëllime. I. Botimet Toena. ff. 294–295. OCLC 52411919. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  Ky artikull është pjesë e Code4Culture Albania 2018 .