Iuliu Bodola ( 26 shkurt 1912 – 12 mars 1992) i njohur ndryshe si Gyula Bodola, ishte futbollist rumuno-hungarez i cili luajti për këto dy vende në kombëtaren e futbollit. Ai ka shënuar më së shumti gola në ligën e parë rumune në sezonet 1938–1939 dhe 1939–1940. Ai jetoi në Budapest nga viti 1946 deri në vdekje.

Iuliu Bodola / Gyula Bodola
Të dhënat vetjake
Datëlindja(1912-02-26)26 shkurt 1912
VendlindjaBrashov, Austro-Hungaria
Data e vdekjes10 shtator 1992(1992-09-10) (80 vjeç)
VendvdekjaBudapest, Hungaria
PozicioniSulmues
Karriera me të rinjtë
1922–1929Braşovia Braşov
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
1929–1937CA Oradea89(62)
1937–1940Venus Bucureşti61(47)
1940–1945Nagyváradi AC93(451)
1945–1946Ferar Cluj3(3)
1946–1949MTK Hungária83(35)
Karriera ndërkombëtare
1931–1939Romania48(30)
1940–1948Hungaria13(4)
Skuadra të menaxhuara
1950–1951Szolnoki MÁV
1951–1953Szombathelyi Haladás
1953–1954Pécsi VSK
1954–1957Komlói Bányász
1957–1959Pécsi VSK
1959–1960Gyulai SE
1960–1961Diósgyőri VTK
1963Salgótarjáni BTC
1964–1971Ormosbányai Bányász
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase