Iuliu Bodola

futbollist rumun

Iuliu Bodola ( 26 shkurt 1912 – 12 mars 1992) i njohur ndryshe si Gyula Bodola, ishte futbollist rumuno-hungarez i cili luajti për këto dy vende në kombëtaren e futbollit. Ai ka shënuar më së shumti gola në ligën e parë rumune në sezonet 1938–1939 dhe 1939–1940. Ai jetoi në Budapest nga viti 1946 deri në vdekje.

Iuliu Bodola / Gyula Bodola
Të dhënat personale
Data e lindjes26 Shkurt 1912(1912-02-26)
Vendi i lindjesBraşov, Austro-Hungaria
Data e vdekjes10 Shtator 1992 (80 vjeç)
Vendi i vdekjesBudapest, Hungaria
PozicioniSulmues
Karriera në rini
1922–1929Braşovia Braşov
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1929–1937CA Oradea89(62)
1937–1940Venus Bucureşti61(47)
1940–1945Nagyváradi AC93(451)
1945–1946Ferar Cluj3(3)
1946–1949MTK Hungária83(35)
Ekipi kombëtar
1931–1939Romania48(30)
1940–1948Hungaria13(4)
Ekipet e menaxhuara
1950–1951Szolnoki MÁV
1951–1953Szombathelyi Haladás
1953–1954Pécsi VSK
1954–1957Komlói Bányász
1957–1959Pécsi VSK
1959–1960Gyulai SE
1960–1961Diósgyőri VTK
1963Salgótarjáni BTC
1964–1971Ormosbányai Bányász
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).