Koordinatat: 61°52′V 25°11′L / 61.867°V 25.183°L / 61.867; 25.183


Jämsä (finlandisht: Jämsän kaupunki), është një komunëFinlandë. Është e vendosur në provincën Finlanda Perëndimore, dhe është pjesë e rajonit Finlanda Qendrore.

Jämsä
Jämsän kaupunki
Qytet
noform
Jämsänkoski Rapid
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Finlanda
Rajoni Finlanda Qendrore
Provinca Finlanda Perëndimore
Kryetari i komunës Tapani Mattila
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,823.91 km2[1] km2
Popullsia 21,758[2] banorë
Të dhëna të tjera
Themelimi 1866
Zona Kohore UTC+2
Verore UTC+3
Faqja Zyrtare www.jamsa.fi

Komuna ka një popullsi prej 21,758 banorë (30 qershor 2015)[2] dhe përfshinë një sipërfaqe prej 1,823.91 kilometra katror (704.22 sq mi) prej të cilave 252.57 km2 (97.52 sq mi) është uji [1]. Dendësia e popullsisë është 13.85 banorë për kilometër katror (35.9/sq mi).

Komuna është njëgjuhësore, finlandisht.

ReferimetRedakto

  1. ^ a b "Sipërfaqja sipas komunave nga 1 janar 2011" (PDF) (në finlandisht dhe samishte veriore). Land Survey of Finland. Marrë më 9 mars 2011.
  2. ^ a b "VÄESTÖTIETOJÄRJESTELMÄ REKISTERITILANNE 30.06.2015" (në finlandisht dhe samishte veriore). Population Register Center of Finland. Arkivuar nga origjinali më 11 korrik 2015. Marrë më 5 janar 2016. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Jämsä – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale