James Blunt ( lindur si; James Hillier-Blount) është një këngëtar britanik. U lind më 22 shkurt 1974 në Tidworth, Wiltshire të Britanisë së Madhe. Muzika e tij është një mix stilesh prej muzikës rok akustike, xhaz dhe asaj pop. Përkrah të kënduarit ai luan edhe instrumente të ndryshme si kitarën, pianon, organon, etj.

James Blunt
Background information
Emri i lindjesJames Hillier Blount
Lindi22 shkurt 1974
OrigjinaAnglia Tidworth, Wiltshire, Angli
ZhanretPop rock
Alternative
Folk rock
këngëtar
ushtar (Ushtar i NATO-s në Kosovë)
Vitet aktik2004
LabeliWarner
Atlantic
Custard
WebsiteJamesBlunt.com

Blunt u rrit si djalë i një oficeri britanik në Soest. Para se të marrë rrugën e muzikës ai ishte oficer në ushtrinë britanike dhe shërbeu për 4 vite në kuadër të trupave paqeruajtëse të NATO-s në Kosovë. Ai gjithashtu mori pjesë më 9 prill 2002 në funeralin e Queen Mum (Nëna e mbretëreshës aktuale të Britanisë), ku ai mbajti arkivolin e saj.

Blunt u bë i njohur në pranverë të 2005-ës me albumin e parë të tij “Back To Bedlam” së pari në Britani të Madhe e më pas në tërë Evropën. Ai ka fituar me këtë album çmime të ndryshme si në: “MTV Europe Music Awards 2005”, “NRJ Music Awards “, “Brit Award”.

Diskografia Redakto

 • 2004 Back To Bedlam
 • 2005 Chasing Time - The Bedlam Sessions
 • 2007 All the Lost Souls
 • 2008 Les Sessions Lost Souls
 • 2010 Some Kind of Trouble
 • 2011 Trouble Revisited
 • 2013 Moon Landing
 • 2015 I'll Take Everything: The Platinum Collection
 • 2017 The Afterlove

Çmimet Redakto

Blunt ka fituar këto çmime:

 • 2005 MTV Europe Music Awards - Best New Act
 • 2005 Q Awards - Best New Act
 • 2005 Digital Music Awards - Best Pop Act
 • 2006 NRJ Music Awards (France) - Best International Newcomer
 • 2006 Brit Awards - Best Pop Act, Best British Male

Lidhje të jashtme Redakto

  Commons: James Blunt – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale