James Leroy Bondsteel (18 korrik 1947 - 9 prill 1987). Ishte një ushtar i Ushtrisë së Shteteve të Bashkuara i cili shërbeu gjatë Luftës së Vietnamit, ku ai fitoi medaljen e nderit. Medalja e Nderit të tij, e dhënë në Nëntor 1973, ishte e fundit e paraqitur nga Presidenti Richard Nixon.

James Leroy Bondsteel
Lindi më 18 Korrik 1947
Vendlindja Jackson, Michigan
Vdiq më 9 Prill 1987
Vendvdekja Anchorage (Alaska)
Kombësia Amerikan
Nënshtetësia Amerikane
Shkolla e kryer Michigan
Profesioni Ushtar
Vitet aktiv 1965-1985
I njohur për  Lufta e Vietnamit
Titulli Rreshter
Çmime Medalja e Nderit

Kampi Bondsteel, i vendosur në Kosovë, emërohet në nder të tij. Ura e vendosur në veri, mbi lumin Knik përgjatë autostradës Glenn, në veri të Anchorage (Alaska), ku Bondsteel vdiq në një përplasje të trafikut, gjithashtu është emëruar në nder të tij.

BiografiaRedakto

James Leroy Bondsteel ka lindur në Jackson, Michigan. Ai u regjistrua në Trupat Detare të Shteteve të Bashkuara në vitin 1965, pasi u diplomua nga Jonesville, Michigan. Ai u dërgua në Kore, ku ai kontribuoi kohën e tij në një jetimore. Pasi ai e kishte përfunduar detyrën e tij në Trupat Detare, ai u bashkua me Ushtrinë e Shteteve të Bashkuara, duke shërbyer nga viti 1965 deri më 1985. Nga viti 1966 deri në vitin 1970 ai u caktua në Kompaninë A, Batalioni i 2-të, Regjimenti i dytë i këmbësorisë, Divizioni i 1-të i Këmbësorisë. Ai mori Medaljen e Nderit për veprimet e tij më heroike, që ndodhën më (24 Maj 1969) në Provinca An, në Vietnam.[1] Në vitet 1970 deri më 1973 ai ishte i vendosur në Gjermaninë Perëndimore. Pas daljes në pension nga Ushtria si një Rreshter , ai punoi si këshilltar i veteranëve. Ai jetoi në Willow, Alaska me bashkëshorten Elaine dhe vajzat e tij, Angel dhe Rachel. Bondsteel vdiq në urën e lumit Knik të autostradës Glenn në vitin 1987, kur një rimorkio e mbushur me trungje erdhi e çliruar nga transporti që e tërhoqi atë dhe u përplas para Frontit të AMC-së. Një pemë u vendos në Parkun e Fondacionit Freedoms në Luginën e Forge, Pensilvani, në nder të tij. Bondsteel është varrosur në Alaska në Fort Richardson National Cemetery. Ka një monument për atë në Përkujtimin e Veteranëve të Alaskës në Byers Lake në autostradën Parks në Parkun Shtetëror të Denalit.[2] Kampi Bondsteel, baza kryesore e Ushtrisë Amerikane në Kosovë, emërohet në nder të tij. Bondsteel, së bashku me tre përfitues të tjerë të Medaljes së Nderit që ishin nga zona, nderohet në Medaljen e Honor Memorial në Jackson County, Michigan, dedikuar më (22 Nëntor 2011). Përkujtim në pellgjet e rritjes Hillsdale Mi në pellgun e rënë ushtar. Pellgjet e rritjes quhen Lewis Emery Park dhe në luftën civile u përdorën për të trajnuar ushtarët e Unionit.[3]

ReferimetRedakto

  1. ^ http://www.mishalov.com/Bondsteel.html
  2. ^ http://www.mlive.com/news/jackson/index.ssf/2011/11/memorial_to_be_dedicated_to_ja.html
  3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 8 janar 2018. Marrë më 12 mars 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto

Shih edheRedakto

Kampi Bondsteel