Johanna Louise Spyri (Heusser ; 12 qershor 1827 – 7 korrik 1901) ishte një autore zvicerane e romaneve, veçanërisht tregimeve për fëmijë, dhe është më e njohur për librin e saj Heidi . E lindur në Hirzel, një zonë rurale në kantonin e Cyrihut, Zvicër, si fëmijë ajo kaloi disa vera pranë ChurGraubünden, mjedis që më vonë do ta përdorte në romanet e saj.

Johanna Spyri

Biografia

Redakto

Në vitin 1852, Johanna Heusser u martua me Bernhard Spyri. Bernhard ishte një avokat. Ndërsa jetonte në qytetin e Cyrihut, ajo filloi të shkruante për jetën në vend. Historia e saj e parë, Një gjethe në varrin e Vronit, e cila trajton jetën e një gruaje të dhunës në familje, u botua në vitin 1880; Një vit më pas u shfaqën tregime të tjera si për të rritur ashtu edhe për fëmijë, mes tyre romani Heidi, të cilin ajo e shkroi në katër javë. Heidi tregon historinë e një vajze jetime që jeton me gjyshin e saj në Alpet zvicerane dhe është e famshme për portretizimin e gjallë të peizazhit.

Burri i saj dhe fëmija i saj i vetëm, të dy të quajtur Bernhard, vdiqën të dy në vitin 1884. E vetme, ajo iu përkushtua kauzave bamirëse dhe shkroi mbi pesëdhjetë histori të tjera para vdekjes së saj në vitin 1901. Ajo u varros në një ngastër familjare në varrezat Sihlfeld-A në Cyrih. Një ikonë në Zvicër, portreti i Spyrit u vendos në një pullë postare në vitin 1951 dhe në një monedhë përkujtimore 20 CHF në vitin 2009.[1] [2]

Veprat

Redakto
 • Heimatlos: Dy tregime për fëmijët dhe për ata që i duan fëmijët (1877)
 • Heidi (1880-81)
 • Historia e Rikos (1882)
 • Xhaxha Titus dhe vizita e tij në vend (1883)
 • Fëmijët e Gritlit (1883-84)
 • Rico dhe Wiseli (1885)
 • Veronica dhe shokë të tjerë (1886)
 • Çfarë këndon Samiu me zogjtë (1887)
 • Toni, Druvargu i Vogël (1890)
 • Erick dhe Sally (1891)
 • Mäzli (1891)
 • Cornelli (1892)
 • Vinzi: Një histori e Alpeve Zvicerane (1892)
 • Moni The Goat-Boy (1897)
 • Miss Grasshopper (1898)

Shih edhe

Redakto

Referime

Redakto
 1. ^ "Ur-Heidi aus dem Ruhrpott. Ist Johanna Spyris Alpengeschichte geklaut?" [Ur-Heidi from the Ruhrpott. Is Johanna Spyri stealing Alpine history?]. 3sat (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali më 2012-07-30. Marrë më 2020-02-05.
 2. ^ Geisel, Sieglinde (14 prill 2010). "Gibt es für Johanna Spyris "Heidi" eine Vorlage? Ein deutscher Germanist meint, sie gefunden zu haben: Die Mär vom Ur-Heidi" [Is there an original for Johanna Spyri's "Heidi"? A German Germanist thinks they have found: The story of Ur-Heidi]. Neue Zürcher Zeitung (në gjermanisht).

Lidhje të jashtme

Redakto