Joram Jaron van Klaveren (lindi më 23 janar 1979) është politikanë holandezë dhe anëtarë i Partisë për Liri. Si anëtar i partisë, ai ishte anëtar i parlamentit prej 17 qershorit 2010 deri më 21 mars 2014. Ai më pas ishte i pavarur derisa mandati i tij përfundoi më 23 mars 2017. Ai ishte i njohur për komentimet e tij anti-muslimane. Në vitin 2019, Van Klaveren shkroi një libër ku përmend se si pranoi Islamin.

Biografia Redakto

Van Klaveren studioi studimet fetareVrije Universiteit Amsterdam dhe punoi si mësues.

Nga marsi 2006 deri në qershor 2009 ai ishte anëtar i këshillit bashkiakAlmeres në emër të Partisë Popullore për Liri dhe Demokraci. Në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2010, ai u zgjodh në Dhomën e Përfaqësuesve në emër të Partisë për Liri. Përveç kësaj, ai ka qenë gjithashtu anëtar i Shteteve të Flevolandit që nga zgjedhjet e krahinave të vitit 2011.

Në vitin 2009, Van Klaveren u dënua për vozijtje nën ndikimin e alkoholit dhe refuzimin e testit të seriozitetit.[1]

Më 21 mars 2014, Van Klaveren njoftoi se do të largohet nga Partia për Liri, pasi ai nuk ishte dakord me kursin e partisë. Komente kundërthënëse mbi pakicën marokene në Holandë nga kreu i partisë Geert Wilders pas zgjedhjeve vendore të vitit 2014 luajtën pjesë në këtë vendim. Van Klaveren vazhdoi si deputet i pavarur.[2] Në maj 2014, Joram van Klaveren, së bashku me Louis Bontes dhe Johan Driessen, themeloi një parti të re konservatore të quajtur Për Holandën (VNL).

Mandati i tij në Shtëpinë përfundoi më 23 mars 2017.[3]

Van Klaveren ishte i njohur për komentet anti-islamike: ai foli për "mjerimin musliman"; ai e quajti profetin Muhammed një mashtrues, Islami një gënjeshtër, dhe helm i Kur'anit. Në vitin 2019, në intervista me rastin e botimit të tij De afvallige, i cili kronikon kërkimin e tij për fenë dhe religjionin, ai përmendi se ai tani pranon Muhammedin si profet dhe tha se ai ishte konvertuar në Islam.[4]

Referime Redakto

  1. ^ Trouw (25 nëntor 2010). "Zeven Kamerleden, onder wie vijf PVV'ers, ooit veroordeeld". Marrë më 25 nëntor 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Volkskrant (21 mars 2014). "Ook Joram van Klaveren stapt uit PVV-fractie". Marrë më 21 mars 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Drs. J.J. (Joram) van Klaveren". Parlement.com. Marrë më 7 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Hendrickx, Frank (4 shkurt 2019). "Ex-PVV'er bekeert zich 'de facto' tot de islam". de Volkskrant. Marrë më 4 shkurt 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)