Jorgo Zografi

politikan grek

Jorgo Zografi (greqisht: Γεώργιος Χρηστάκης-Ζωγράφος, 1863–1920) ishte një politikan ne sherbim te interesave shoviniste greke, ministër i punëve të jashtme dhe president i republikës autonome të vetëshpallur të Epirit të Veriut (1914), e vetëshpallur nga grekofonët në Shqipërinë e Jugut. Kjo republikë autonome u vetëshpall pa marrë parasysh mendimin e shqiptarëve etnike që banonin në Shqipërinë e Jugut. E ashtuquajtura 'republikë autonome' mori fund në korrik të 1914-ës, kur filloi dhe Lufta e I Botërore.

Jorgo Zografi
GZografos.jpg
Ditëlindja:1863
Vendlindja:Qestorat Gjirokastër
Ditëvdekja:1920
Vendvdekja:Greqi
Kombësia:Grek

Burim i të dhënaveRedakto

  Ky artikull në lidhje me Politika është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.