Toskëria

Shqipëria jugore është një nga tre rajonet NUTS-2Shqipërisë.[2] Ky territor etnografik nganjëherë quhet Toskëria e cila përfshin gjithashtu territoret e dikurshme të banuara nga shqiptarët e Greqisë të njohura ndër shqiptarë si Çamëria, si dhe territoret e banuara nga shqiptarëtMaqedoninë e Veriut jugperëndimore.[3]

Shqipëria jugore
Rajon
ShtetiShqipëria Shqipëria
Sipërfaqja
 • Gjithsej12.989 km2 (5.015 sq mi)
Popullsia
 • Gjithsej920.448
 • Dendësia71/km2 (180/sq mi)
Kodi NUTSAL03
IZNHJ (2017)0.787[1]
high · 2 nga 3
Shqipëria jugore në të kaltërt.

Ai përbëhet nga pesë qarqe: Berat, Fier, Gjirokastër, Korçë dhe Vlorë.

Shih edhe

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab". hdi.globaldatalab.org (në anglisht). Marrë më 2018-09-13.
  2. ^ "NUTS of Albania" (PDF) (në anglisht). INSTAT. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2015-09-24.
  3. ^ Jaroslav Krej cí; Vitězslav Velímský (1981). Ethnic And Political Nations In Europe (në anglisht). Taylor & Francis. fq. 205. ISBN 978-0-85664-988-2. Marrë më 13 korrik 2013. ...the Ghegs in the north (Ghegeria) and the Tosks in the south (Toskeria)