Shqipëria Veriore është një nga tre rajonet NUTS-2Shqipërisë.[1] Ky territor etnografik nganjëherë quhet Gegëria ose Gegnia që përfshin gjithashtu pjesë të territoreve të banuara me shqiptarë të Kosovës, Malit të Zi, Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë.[2]

Shqipëria Veriore
Rajon
ShtetiShqipëria Shqipëria
Sipërfaqja
 • Gjithsej10.829 km2 (4.181 sq mi)
Popullsia
 • Gjithsej837.453
 • Dendësia77/km2 (200/sq mi)
Kodi NUTSAL01
IZNHJ (2017)0.771ref name="GlobalDataLab">"Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab". hdi.globaldatalab.org (në anglisht). Marrë më 2018-09-13.</ref>
high · 3 nga 3
Shqipëria Veriore në të kuqe.

Ai përbëhet nga qarqet Dibër, Durrës, Kukës, Lezhë dhe Shkodër.[3] Termi zakonisht tregon gjysmën veriore të vendit të banuar nga gegët, të cilët kryesisht jetojnë në veriun malor të lumit Shkumbin.[4]

Shih edhe

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "NUTS of Albania" (PDF) (në anglisht). INSTAT. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 2015-09-24.
  2. ^ Jaroslav Krej cí; Vitězslav Velímský (1981). Ethnic And Political Nations In Europe (në anglisht). Taylor & Francis. fq. 205. ISBN 978-0-85664-988-2. Marrë më 13 korrik 2013. ...the Ghegs in the north (Ghegeria) and the Tosks in the south (Toskeria)
  3. ^ "A new Urban–Rural Classification of Albanian Population" (PDF) (në anglisht). Instituti i Statistikës (INSTAT). maj 2014. fq. 15. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 14 nëntor 2019. Marrë më 28 shtator 2020.
  4. ^ Monika Shehi (2007). When East Meets West: Examining Classroom Discourse at the Albanian Socio-political Intersection (në anglisht). fq. 43. ISBN 978-0-549-12813-7. Marrë më 13 korrik 2013. There were and there remain distinct cultural and linguistic differences between Albanian Ghegs and Tosks[lidhje e vdekur]