Coordinates: 41°30′N 19°35′E / 41.500°N 19.583°E / 41.500; 19.583

Qarku i Durrësit është një nga 12 qarqet në Shqipëri dhe ka një sipërfaqe prej 766 km². Qarku i Durrësit i përfshin rrethin e Durrësit dhe rrethin e Krujës. Qendra e Qarkut të Durrësit ndodhet në qytetin e Durrësit. ISO 3166-2-Code është AL-02. Qarku i Durrësit kufizohet në veri me Qarkun e Lezhës, në perëndim ka dalje në detin Adriatik, ndërsa në Jug kufizohet me Qarkun e Tiranës. Ky rajoni është një prej dy qarqeve kryesore për ekonomin të qyteteve të Tiranës dhe Durrësit. Qarku i Durrësit ka një popullsi prej 284,823 ( 2017 )banorë.

Qarku i Durrësit
Popullsia
 • Gjithsej310.441

GaleriaRedakto

Lidhje te jashtmeRedakto

BurimetRedakto